Advert

Düzensiz ruhsat verme, zarar ettiriyor

Şanlıurfa’da işyeri ve zincir marketlere düzensiz bir şekilde ruhsat verilmesi esnaflara zarar ettirirken, bazı bölgelerde ise vatandaşları mağdur ediyor. Bazı mahallelerde birçok market zinciri açılırken, bazı mahallelerde ise ihtiyaç duyulan işyerleri bulunmuyor.

Düzensiz ruhsat verme, zarar ettiriyor
Bu içerik 2016 kez okundu.
WhatsApp'ta Paylaş

 

Son zamanlarda işlerin durgun olduğu Şanlıurfa’da zarar eden işyerleri kapatılırken, esnafların en fazla şikayet ettiği konulardan biri de AVM ve zincir marketlerin her geçen gün artması oluyor. Zincir marketlere ruhsatın kolay bir şekilde verilmesi ve diğer işyerlerine de düzensiz bir şekilde ruhsat verilmesi esnafların zarar etmesine neden oluyor.
 
Zincir marketler her yerde
Şanlıurfa’da AVM sayıları artarken, zincir marketler de her mahallede aktif olarak bulunuyor. Zincir marketlerin kurulmasına sınırlandırma getirilmezken, bu marketlerde ürün çeşitliliğinin satışı da sınırsız bir şekilde yapılıyor. Bu durum ise bölgedeki esnafın iş yapamamasına neden oluyor. Öyle ki iş yapamayarak kepenk kapatmaların en fazla gerekçesi de zincir marketler ve AVM’lerin yoğunluğuna bağlanıyor.
 
Ürün çeşitliliğinin sınırlandırılmamasına ilgili Odadan da tepki gelmişti
Unlu mamulleri işletmelerinin unlu mamullerinin yanında meşrubat satışını da yapması Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası tarafından tepki almıştı. Oda tarafından unlu mamulleri satışı yapan işyerlerinde içeceklerin yasaklanması gerektiği ve bununla ilgili ruhsat verilmeye düzenleme getirilmesi gerektiği belirtilmişti.
 
Bazı bölgelerde işyerleri yoğunken, diğer bölgelerde ihtiyaca rağmen işyerleri açılmıyor
Şanlıurfa’nın bazı bölgelerinde aynı ürün satışı gerçekleştiren işyerlerinin sayısı oldukça fazla. Bu bölgeye düzensiz olarak ruhsat verilmesi oradaki esnafın da işinin durmasına neden oluyor. Bazı mahallelerde her 100 metrede bir fırın bulunurken, Seyrantepe Mahallesi’nde ise vatandaşlar fırın sayısının eksik olmasından şikayetçi. Bu nedenle düzensiz bir şekilde işyerlerine ruhsat verilmesi tepkilere neden oluyor.
 

İşyerleri ruhsatında eczanelere uygulanan kuralın uygulanması önerisi
İşyerleri ruhsatlarının düzensiz bir şekilde verildiği ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Eczane açılışlarındaki kanun gibi, zincir market ve AVM’lerin de yan yana açılarak birbirlerine zarar vermemesi için nüfus ve bölge planlamasına göre ilgili mesleki oda, kurum ve kuruluşlardan görüş alışverişi yapılarak izne tabi tutulması gerekiyor. Aksi takdirde yan yana ve karşılıklı açılan aynı sektördeki esnaflar başta olmak üzere, zincir marketler ile AVM’ler de müşteri kaybına uğrayarak zarar edip zaman içerisinde kapatılıyor” dedi.
 

Esnafın AVM ve zincir marketlerden yeteri kadar zarar görürken bir de başka bir esnaftan zarar görmemesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Perakende Yasası çıkarıldığından günümüze ekonomimizde birçok değişim yaşandı. Dolayısıyla şu an ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap vermiyor. Bir bakkalın yanına tekrar bir bakkal açılması, zincir marketlerin her sokağa peş peşe açılması, yan yana ve karşılıklı açılan AVM’ler herkese müşteri kaybettiriyor. Birçok iş yeri herhangi bir fizibilite yapılmadan aynı sektörden, aynı caddede ve sokakta bir sürü iş yeri olmasına rağmen yeni iş yeri açıldığı için kısa süre sonra batıyor. Zaten açılışları hiçbir kurala bağlı olmayan AVM ve zincir marketler kendileri kadar esnafımıza yeteri kadar zarar vermektedir.” ifadelerini kullandı.

Murat Doğan / Özel Haber

Düzensiz ruhsat verme zarar ettiriyor 63urfahaber.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öz Karakeçi spor dernek başkanı Mehmet KARAKEÇİLİ  Kurban bayramı mesajı
Öz Karakeçi spor dernek başkanı Mehmet KARAKEÇİLİ Kurban bayramı mesajı
BU MAHALLEDE MAHALLE MUHTARININ FİKRİ ALINMADAN HAREKET EDİLİYOR
BU MAHALLEDE MAHALLE MUHTARININ FİKRİ ALINMADAN HAREKET EDİLİYOR