Advert

Şehir Hastanesi bu sefer tamam mı ?

Yapımı yılan hikayesine dönen Şanlıurfa Şehir Hastanesi yeni bir gelişme var. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca inşaat çalışmalarının en kısa sürede başlayacağını söyledi.

Şehir Hastanesi bu sefer tamam mı ?
Bu içerik 696 kez okundu.

2011 yılında Şanlıurfa'ya sağlık müjdesi olarak projelendirilen şehir hastanesinin temel atma töreni, 4 yıl sonra düzenlendi. 2015 yılında temel atma töreninin yapılmasına rağmen şu ana kadar hastane ile ilgili hiçbir gelişme gerçekleşmedi.
 
Diyarbakır’da pandemi sürecini değerlendiren Fahrettin Koca 6 şehre hastane yapacaklarını da aktardı.  Bakan Koca hastaneler konusunda “Şanlıurfa, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Siirt ve Mardin, şehir hastanelerimizi bildiğiniz gibi ileri düzey hastane olarak tanımlıyoruz, en yüksek standartta en ileri teknolojinin kullanıldığı hizmetin ve eğitimin verildiği merkezler olarak değerlendiriyoruz. Şehir hastaneleri fonksiyonel yapısı ile farklılık gösteren özellikle bulunduğu bölgede son noktada sağlık hizmetinin verildiği hastanın artık başka bir sağlık kurumuna sevk edilmediği, üniversitenin gerektiğinde içinde yer aldığı eğitim araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü merkezlerdir. Yatak kapasiteleri ile yetenekli personeller ve tıpta gelinen son imkanlar ile şehir hastanelerinin ne kadar önemli ve kritik yatırımlar olduğu salgın döneminde bir kez daha anlaşılmış oldu. Cumhurbaşkanımızın hayalim dediği, hayali ve vizyonu ile hayata geçirilen projelerin devamını getirmek ve bölge halkımızı bu imkanlarla buluşturmak bizim görevimiz. 6 ilimize inşa edeceğimiz hastanelerin detayını kısaca açıklamak istiyorum. Şanlıurfa Şehir Hastanesinin inşaatına en kısa sürede başlıyoruz. Diyarbakır’da ise bin yataklı Diyarbakır Şehir Hastanesi için arsa yeri belirlendi. Proje ihalesini bu ay içinde yapıyoruz. Şırnak içinse 500 yataklı Devlet Hastanesi Şırnak Cizre arasında 432 dönümlük bir arazi tahsis edildi, proje ihalesi yapıldı, projelerin tamamlanmasından sonra bu yıl yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. Batman’da ise 500 yataklı Devlet Hastanesi için arsa tahsis işlemleri yapıldı, projelerini en kısa sürede yapıp ihalesini yapmış olacağız. Siirt’te ise 500 yataklı hastanenin arsa tahsis işlemleri devam ediyor. Tamamlandığında proje ihalesi yapılmış olacak. Son olarak 750 yataklı Mardin Şehir Hastanesini ise 2020 yılı yatırım programına alacağız. Arsa tahsisi çalışmaları kısa sürede tamamlanacak. Tüm bu yatırımlarımızı genel bütçeden karşılanarak yapılanacağını da özellikle belirtmek istiyorum. Bölgedeki dinamik nüfusa artan sağlık ihtiyacına yönelik atacağımız bu önemli adımların tüm vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yani 6 ilimizde 3 ilimizin hastaneleri Şehir Hastaneleri yapılıyor olacak, diğer 3 ilimizde de 500 yataklı Devlet Hastanesi yapılıyor olacak. Salgının başından beri sağlık personelimiz hepimizde daha fazla risk altında çok sayıda hastalarımız ve kayıplarımız oldu. Aylardır evine gidemeyen, evladını kucaklayamayan, hasret gidermek için onu uzaktan selamlayan bir anneye, düğün halayında virüse yakalanmanın izahını yapmak çok zor. Sağlıkçılarımız fedakar ve özverilidir, ancak bu fedakarlığın dikkatsizliklere, sorumsuzluklara feda edilmesini onlardan bekleyemeyiz, vatandaşlarımızı tedbirlere uymadaki ihmalleri bizi üzüyor içimizi yakıyor, şevkimizi kırıyor. Asıl görev vatandaşlarımıza düşüyor. Temizlik, maske, mesafe tedbirlerine ne kadar uyarsak virüs o kadar etkisiz kalacak, o kadar çabuk tehdit olmaktan çıkacak” ifadelerini kullandı.

Pandemi süreci içerisinde Şanlıurfa’da hastane doluluk sorunu sık sık basına yansıyor. Salgın sürecinde ihtiyaç duyulması nedeniyle yılladır vaat edilen hastane için çalışmaların bu defa başlaması bekleniyor.

Şehir Hastanesi bu sefer tamam mı ? 63URFAHABER.COM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öz Karakeçi spor dernek başkanı Mehmet KARAKEÇİLİ  Kurban bayramı mesajı
Öz Karakeçi spor dernek başkanı Mehmet KARAKEÇİLİ Kurban bayramı mesajı
BU MAHALLEDE MAHALLE MUHTARININ FİKRİ ALINMADAN HAREKET EDİLİYOR
BU MAHALLEDE MAHALLE MUHTARININ FİKRİ ALINMADAN HAREKET EDİLİYOR