Adalet Bakanlığı'ndan yeni uygulama: 'Kadına şiddet' suçundan cezaevine girip çıkanlar takip edilecek

Adalet Bakanlığı, kadına şiddetle yeni bir mücadele başlatarak, cezaevine girenlerin tahliye edildikten sonra takibe alınacağını açıkladı. Mağdurun korunması için geliştirilen uygulamayla tahliyesi gerçekleşen kişiler hemen polis ve jandarmaya bildirilecek.

956 kez okundu.
Adalet Bakanlığı'ndan yeni uygulama: 'Kadına şiddet' suçundan cezaevine girip çıkanlar takip edilecek

İnsanlığın kanayan yaralarından biri olan kadına şiddet ile mücadelede Adalet Bakanlığı yeni bir uygulama geliştirdi.

Yeni Şafak'tan Osman Özgan'ın haberine göre, yeni uygulamayla kasten öldürme, çocuğun cinsel istismarı, nitelikli cinsel saldırı ve işkence suçlarından mağdur olanların ve yakınlarının şüpheli ile teması önlenecek. Artık, tutuklu veya hükümlünün ceza infaz kurumundan tahliyesine ilişkin bilgiler gerekli koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınması için ilgili kolluk birimine bildirilecek.

 

ŞİDDET EYLEMİNDEN CEZAEVİNE GİRENLERE ÖFKE KONTROLÜ PROGRAMI

Yine kadına yönelik şiddet nedeniyle cezaevinde bulunan kişiler, ceza infaz kurumu psiko-sosyal servisi üzerinden öfke kontrolü programlarına tabi tutulacak. Şüphelinin şiddet eğiliminin devam ettiği yönünde bulgulara rastlanması durumunda, mağduru koruyucu gereken tedbirlerin değerlendirilebilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile de ayrıca gerekli bilgiler paylaşılacak.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET TAKİP EDİLİYOR

Adalet Bakanlığınca kadına yönelik şiddete karşı yeni adli yılın başlamasıyla birlikte bazı yeni uygulamaları hayata geçirmişti. Buna göre, aile içi ve kadına yönelik şiddet vakaları belirli savcılar üzerinden takip ediliyor. Mağdurun daha önce şiddete uğradığının tespiti üzerine şüpheli hakkında etkili koruma tedbirlerine başvuruluyor. Özellikle nitelikli ve tekrarlanan şiddet vakalarının risk değerlendirmesi daha dikkatli yapılıyor. Vakaya özel uygun önleyici tedbir kararları (öfke kontrolü, stresle baş etme, madde bağımlılığı tedavisi vb.) da göz önünde bulunduruluyor. Şiddet vakalarına ilişkin tedbir kararları kolluk birimleri aracılığı ile tebliğ ediliyor.

Adalet Bakanlığı'ndan yeni uygulama: 'Kadına şiddet' suçundan cezaevine girip çıkanlar takip edilecek 63URFAHABER.COM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ŞANLIURFA SPORUN ZAMANA İHTİYACI VAR
ŞANLIURFA SPORUN ZAMANA İHTİYACI VAR
Şanlıurfaspor için Lig yeni başlıyor
Şanlıurfaspor için Lig yeni başlıyor