Şanlıurfa pilot il seçildi!

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi kapsamında pilot il seçilen Şanlıurfa'da proje kapsamında bugüne kadar 7 okul desteklendi ve toplamda 25 milyon 52 bin 970 TL harcandı.

320 kez okundu.
Şanlıurfa pilot il seçildi!
Advert

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda projenin detayları aktarıldı.Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi ile ilgili gerçekleşen basın toplantısına Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve okul müdürleri katıldı.

Meslek liselerinin atölyelerinin güncel teknoloji ve iş piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda yenileyen Meslek ve Teknik Eğitim Yolu ile Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi, öğrencilere doğrudan destek sağlıyor ve sosyal uyum etkinlikleri düzenliyor.

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi'nin genel amacı. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve Türk ev sahibi toplulukların sosyal ve ekonomik uyumunu, istihdam edilebilirliklerini ve yeterliliklerini iyileştirerek mesleki eğitime teşvik etmeyi amaçlıyor.

YOKSULLUĞUN AZALTILMASI HEDEFLENİYOR
Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı illerde genel durumun dengelenmesine katkıda bulunacak, yoksulluğun azalmasını ve sosyal hassasiyetin giderilmesini sağlayacak olan proje, işgücü piyasasında yüksek talep alan işlerde Geçici Koruma Altındaki Suriyeli (GKAS) ve Türk öğrencilere (14-17 yaş) yönelik kapsayıcı kaliteli mesleki ve teknik eğitime erişimi arttırmayı hedefliyor.

BİN 150 ATÖLYE 8 İLDE YENİLENİYOR
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP) kapsamında İstanbul, Bursa, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mersin, Adana, Hatay olmak üzere 8 pilot ilde 55 mesleki ve teknik lisemizde yaklaşık 1.150 atölye baştan sona yenileniyor.

22 MESLEK ALANI BİN 150 ATÖLYE
Proje, bilişim, elektrik/elektronik, güzellik ve saç bakım hizmetleri, makine teknolojisi, metal teknolojisi, mobilya ve iç mekân tasarımı, motorlu araçlar teknolojisi, tekstil teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme, moda tasarım teknolojileri, yiyecek içecek hizmetleri. çocuk gelişimi ve eğitimi, hasta ve yaşlı hizmetleri, endüstriyel Otomasyon teknolojileri, inşaat teknolojisi, plastik teknolojisi, ayakkabı ve saraciye teknolojisi, gıda teknolojisi, radyo televizyon, tarım, yenilenebilir enerji, baskı teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri olmak üzere toplamda 22 meslek alanını kapsıyor.

Türkiye'deki Mülteciler için Maddi Yardım Programı (FRIT) Fonu kapsamında Alman Kalkınma Bankası (KfW) aracılığı ile destelenen Meslek ve Teknik Eğitim Yolu ile Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi ile 55 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde, 22 meslek alanındaki 1.150 atölyemiz bir yandan mekânsal olarak yenilenirken diğer yandan da en son teknoloji makine, ekipman ve eğitim kitleri ile donatılıyor.


ÖĞRENCİLERE DOĞRUDAN DESTEK
50 Milyon Euro bütçeli proje kapsamında, bir yandan atölyelerimiz ve ekipmanları yenilenirken diğer yandan da Geçici Koruma altındaki Suriyeli (GKaS) ve ihtiyaç sahibi Türk öğrencilerimizin servis, öğlen yemeği, kıyafet, çanta ve kırtasiye gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Bu kapsamda proje süresince 10 bin öğrencimize destek sağlanıyor. 55 Pilot okulumuzdaki tüm Geçici Koruma altındaki Suriyeli öğrenciler ile bunun %40’ı kadar ihtiyaç sahibi Türk öğrenci bu desteklerden yararlanıyor.

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNE DESTEK
Tüm dünyada COVID-19 sürecinin yüz yüze eğitimi durdurmasını takiben birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de uzaktan eğitim süreci Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden başlamıştır. Bu süreçte ekonomik olarak dezavantajlı grupların internet ve bilgisayar gibi ekipmanlara sahip olmamaları nedeniyle eğitime erişimleri aksamıştır. Proje kapsamında pilot okullarımızda bulunan Geçici Koruma altındaki Suriyeli ve dezavantajlı ev sahibi topluluk öğrencilerinin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden sağlanan uzaktan eğitme kesintisiz erişimini sağlamak için toplamda 4500 öğrenciye tablet bilgisayar internet paketleri ile birlikte teslim edilecektir. 

ATÖLYE YENİLEME ÇALIŞMALARI
Atölye yenileme sürecinde bilişim, elektrik – elektronik ve çocuk gelişimi ve eğitimi alanlarında 444 adet atölyenin tadilat ve donanımları tamamlandı.  Dağıtımı ve tadilatı devam eden Makina teknolojisi bölümünde 14 okulumuzda 91 adet atölye ve Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanında 12 okulumuzda 31 atölye ile toplamda 566 atölyemiz tamamlanmış olacak. Bugüne kadar yapılan tadilat, yenileme ve öğrenci destek paketleri ile görünürlük çalışmaları için 19 Milyon Euro, yaklaşık 175 Milyon Türk Lirası kullanıldı. Bu kapsamdaki atölyelerimizin tadilatları da devam ediyor. Diğer 12 meslek alanında da donanım ihaleleri ve tadilat çalışmaları devam ediyor. Tüm okul ve atölyelerimiz aynı zamanda en son İş Sağlığı ve Güvenliği direktifleri doğrultusunda elden geçirilmekte ve gerekli yapılandırma sağlanıyor.

SOSYAL UYUM ETKİNLİKLERİ DÜZENLENİYOR
Diğer yandan proje kapsamındaki çalışmaların anlatılması, mesleki teknik eğitimin öneminin de vurgulanması için görünürlük ve farkındalık faaliyetleri sürdürülüyor. Öğrencilerimiz okul ortamında ortak sosyal faaliyetler gerçekleştirerek kaynaşıyor ve yeteneklerini geliştiriyorlar. Bunun yanında sosyal medya ve dijital platformlardaki öğrenim ve paylaşım imkânlarından yararlanıyorlar.
Okullarımızda öğrencilerimizin bir arada eğlenerek öğrendikleri ve iş birliği ile ortak çalışma becerilerini geliştirdikleri, spor, sanat, müzik, beceri ve işbirliği temelli sosyal uyum etkinlikleri yürütülüyor.
2021 yılı sonuna kadar sürmesi planlanan proje, bu tarihe kadar 10.000 öğrenciye destek sağlanmış olacak ve 22 meslek alanında 1150 atölye tadilat ve donanım olarak tamamen yenilenmiş olacak.

PROJE KAPSAMINDA ŞANLIURFA’DA 7 OKUL DESTEKLENİYOR
Direkli Ayhan Şahenk MTAL, Ayhan Şahenk MTAL, Urfa MTAL, Mimar Sinan MTAL, M.İ.Büyükkırcalı MTAL, Sanayi MTAL ve Karaköprü GAP MTAL

ŞANLIURFA İÇİN 25 MİLYON TL HARCANDI
Şanlıurfa’da proje kapsamında kurulumu tamamlanan 53 atölye için 12 milyon 480 bin 233 TL, Dağıtımı devam eden ekipmanlar için harcanan 9 milyon 893 bin 140 TL, atölye tadilatları 2 milyon 437 bin 438 TL, öğrenci destek paketlerine 191 bin 747 TL,  sosyal uyum faaliyetlerine 50 bin 412 TL harcandı. Proje maliyeti toplamda 25 milyon 52 bin 970 TL olarak açıklandı.
 

Şanlıurfa pilot il seçildi!
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar