Vali Abdullah Erin, ihale konusunda kurumları uyardı!

Kamu kurumlarında ihalelerle ilgili endişeler, Vali Abdullah Erin'i harekete geçirdi. Tepkilere duyarsız kalmayan Vali Erin, 'ihale' ve 'doğrudan temin konusunda kurumlara yazı gönderdi.

246 kez okundu.
Vali Abdullah  Erin, ihale konusunda kurumları uyardı!

Vali Abdullah Erin, kamu kurumlarındaki ihalelerle ilgili endişelere duyarsız kalmadı Birçok kurumda Kamu İhale Kanunu'nun hiçe sayıldığı yönündeki iddiaların ardından harekete geçen Vali Abdullah Erin, kurumları uyardı.

"KANUN İLE DÜZENLENMİŞTİR"
Vali Erin'in imzasıyla kurumlara gönderilen ihale ve doğrudan temin başlıklı yazıda kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerin nasıl yapılması gerektiği kanunla belirlendiği hatırlatıldı. Yazıda, "Kamu hukukuna tabi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerde uygulanacak esas ve usuller 4734 sayılı Kamu Ihale Kanunu ile düzenlenmiştir Kanunun 2'nci maddesinde belirtilen idarelerin kullanımında bulunan her türlü kaynaktan karşılanan mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleler bu kanun hükümlerine göre yürütülür denildi.

HANGİ DURUMLARDA DOĞRUDAN TEMİN YAPILABİLİR?
Kamu kurum ve kuruluşlarının hangi durumlarda doğrudan temin yöntemine başvurabilecekleri de açık bir şekilde ifade edilen yazıda şunlar kaydedildi: "Aynı kanunun 22’nci maddesi ile belirtilen hallerde ise idarelerin ihtiyaçlarını ilan yapmaksızın ve teminat almaksızın doğrudan temini usulüne başvurulabilir ancak ihale usulü ile temini gereken ihtiyacın parasal sınırın altında kalacak şekilde adet bazında veya aynı ihale konusu içinde yer alabilecek mai ve hizmet alımları ile yapım işlerinin kalemlere, gruplara bölünerek parçalamak suretiyle doğrudan temin yoluna gidilmesi durumunda görevlerinin adli ve idari sorumluluğu olduğu bilinmelidir.

VALI ERİN KANUNA AYKIRI HAREKET EDİLEMESİ İÇİN UYARDI
Vali Erin, imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi: "Bu kapsamda, ilimizde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeleri esnasında saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenırliği, gizliliği, kamuoyu, denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması, kaynakların verimli kullanılması, kamu zararı oluşmaması ve şeffaflık ilkesi gereği ihale usulü ile yapılması gereken alımların kanunda açıkça belirtilen haller haricinde doğrudan temin yöntemine gidilmemesi, yapılacak olan her türlü mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde işlem tesis edilmesi, kanuna aykırı işlem aksaklığa meydan verilmemesi hususunda gereğini rica ederim.

SUÇGAD BAŞKANI GULEBAKTAN VALİ ERİN'E TEŞEKKÜR
Ihalelerle ilgili kaygılara duyarsız kalmayıp kamu kurum ve kuruluşlarını "kanuna uymak konusunda uyaran Vali Erine teşekkür eden Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği (ŞUÇGAD) Başkanı Tahir Gülebak Endişelerin giderilmesi gazeteleri rahatlatacaktır dedi

Yerel gazetelerin ilanlar ile ayakta kalabildiğine dikkat çeken Gülebak, şöyle konuştu. Ihaleler konusunda bir şeffaflık endişesı vardı. Kurum ve kuruluşların ihale yerine doğrudan temin yoluna gittiklerini duymaya başlamıştık Bazı kurumların gazetelere ilan vermemek için farklı yollar izledikleri bile konuşuldu Sayın Valimiz Abdullah Erin'in bu kaygılara duyarsız kalmaması bizleri sevindirmiştir Kendisine çok teşekkür ediyorum. Umarız, kurumlar bu uyarıdan sonra ihaleleri usulüne göre düzenleyerek şeffaflik' ilkesine uygun davranırlar.
 

Vali Erin ihale konusunda kurumları uyardı! 63URFAHABER.COM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımların çilesi bitmez
Amatör takımların çilesi bitmez
70 BİN AMATÖR FUTBOLCU 8 AYDIR AÇ
70 BİN AMATÖR FUTBOLCU 8 AYDIR AÇ