94 ülkeye 216 milyon 228 bin dolarlık kuru meyve ihraç ettik

Fıstık bütün üretici ülkeler için bu yıl var yılını yaşıyor 11 aylık süreçte ihracat şampiyonu 81 milyon 856 bin dolarla kuru kayısı oldu

1085 kez okundu.
94 ülkeye 216 milyon 228 bin dolarlık kuru meyve ihraç ettik

 

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz dönemsel kuru meyve ihracatını değerlendirerek Kasım 2020 döneminde 2019 yılının aynı dönemine oranla %25,4’lük artışla 31 milyon 82 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildirmiştir. 2020 yılının 11 aylık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla %8.1’lik bir artışla221 milyon 236 bin dolarlık bölgemizden toplam kuru meyve ve mamulleri ihracatına imza atıldığını ifade etti. Kuru meyve ihracatıyla ilgili genel değerlendirmelerde bulunan Başkan Çıkmaz, kuru meyve ihracatçılarını kutladı.

 

Türkiye’nin ve özellikle Bölgemizin kuru meyve açısından önemli bir üretim merkezi konumunda olduğunu ifade eden Başkan Mehmet Çıkmaz, “Bölge ürünlerimizin yüksek katma değerli ürünler olarak ihraç edilmesi elbette üreticilerimiz, sanayicilerimiz ve ihracatçılarımız için büyük önem taşımaktadır. Bunun için sektörümüzle ilgili AR-GE ve İnovasyon çalışmalarına ağırlık vererek sahip olduğumuz bu değerli ürünlerimize katma değer kazandırmak ve yarı mamul ve son mamul halde ihraç etmek ülkemiz açısından önemli bir kazanım olacaktır. Birçok üretici ve ihracatçı firmalarımızın bu anlamda yürüttüğü çalışmalar, önümüzdeki süreçte olumlu sonuçlar vermeye başlayacaktır. Pandemi sürecinde kuru meyvenin insan sağlığı açısından önemi bir kez daha kavranmış, ancak alınan önlemlerden dolayı ülkelerin gümrüklerini kapatması, sokağa çıkma yasaklarının nihai tüketiciyi alışveriş merkezlerinden uzak tutması ihracatımızda aksamalar meydana gelmesinde etken olmuştur. Ancak bu yeni süreç beraberinde dijital dönüşümü, e ticaret ve e ihracatı getirmiş; ihracatçılarımız bu anlamda dönüşüme hızlı ayak uydurarak 2020 yılının 11 aylık döneminde bölge ihracatımızı Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmıştır” dedi.

Kuru Meyvenin İhracat Şampiyonu Kayısı

Başkan Çıkmaz ürün bazlı ihracatta Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen en fazla ihracatın kuru kaysı olduğunun da altını çizerek “Birliğimizden gerçekleştirdiğimiz kuru meyve ihracatında 11 aylık süreçte en fazla ihracat 81 milyon 856 bin dolarla kuru kaysı, ikinci sırada 77 milyon 165 bin dolarla Antep fıstığı gelmektedir. Yine Birliğimizden bu süreçte 17 milyon 158 bin dolarlık kuru incir, 2 milyon 463 bin dolarlık çam fıstığı, 2 milyon 499 bin dolarlık kayısı çekirdeği, 2 milyon 452 bin dolarlık leblebi, 667 bin dolarlık çekirdeksiz kuru üzüm ihraç edilirken aynı dönemde 4 milyon 36 bin dolarlık çeşitli kuru meyve ihracatına imza atılmıştır. Birliklerimiz üyeleri bu süreçte 2 milyon 962 bin dolarlık çeşitli kurutulmuş meyve ihracatı da gerçekleştirirken toplam 221 milyon 236 bin dolarlık kuru meyve ihracatı yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan ihracatçılarımızı bu başarılarından dolayı kutluyorum” dedi.

Fıstık Üreticisi Ülkeler için Var Yılı

Antep fıstığı için bu yılın hem Türkiye hem de diğer üretici ülkeler için var yılı olduğunu belirten Başkan Çıkmaz “2020 Antep fıstığı rekoltesinin yaklaşık 300 bin ton olduğunu tahmin ediyoruz. Antep fıstığı için bu yıl var yılı olup yüksek rekolteden dolayı elbette üreticilerimizin yüzü gülmüştür. Ocak-Kasım 2020 döneminde tüm Türkiye’den 108 milyon 134 bin dolarlık Antep fıstığı ihracatı gerçekleştirilmiştir. Bu rakam bir önceki yıla oranla %11.4’lük düşüşü göstermektedir. Birliğimizden ise %0.8 oranında artış vardır. Bu düşüşün başlıca nedeni ise, dünyada diğer üretici ülkelerde de bu yıl

94 ülkeye 216 milyon 228 bin dolarlık kuru meyve ihraç ettik 63urfahaber.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımların çilesi bitmez
Amatör takımların çilesi bitmez
70 BİN AMATÖR FUTBOLCU 8 AYDIR AÇ
70 BİN AMATÖR FUTBOLCU 8 AYDIR AÇ