Urfalı MHK Başkanı Serdar Tatlı: 16 hakemle lig bitmez!

Merkez Hakem Kurulu Başkanı olduktan sonra ilk röportajını Fanatik’e vermişti. Aradan aylar geçti ve Türk Futbolu’nda yine suçlu bulundu: Hakemler... O günden bu yana neler yaptı, neler yarıda kaldı. Deniz Çoban’ın konuğu, Türk Futbolu’nun ‘dürüstlüğüyle’ tanıdığı MHK Başkanı Serdar Tatlı... Noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz...

1233 kez okundu.
Urfalı MHK Başkanı Serdar Tatlı: 16 hakemle lig bitmez!

UEFA; hakem kararının öne çıkmasını istiyor. Biz de yaptığımız eğitimlerde hakemlerimizden bunu istiyoruz; ‘Esas olan hakem kararıdır’ diyoruz. Son dönemde çok hafif temaslarda bile oyuncular faul bekliyor, hakemi yanıltmaya çalışıyorlar. Bu oyuncuların önüne geçmeye çalışıyoruz. Hakemlere ‘çok net temas yoksa, oyunu devam ettirin’ diyoruz. Ancak bazı hakemler oyunu daha çok keser, bazıları futbolu akıcı oynatmaya çalışır. Biz oyun kurallarına bağlı kalarak; bu iki hakem grubu arasındaki standardı yakalamaya çalışıyoruz.

Hakemin verdiği kararın, toplum vicdanına uyması, insanların içine sinmesi lazım. Biz, futbol oynanmasını istiyoruz. Oyunun bu kadar durduğu, ufacık temaslarda kendini yere atan futbolcuların olduğu bir ortamı engellemeye çalışıyoruz. Elbette kuralların ana ruhuna bağlı kalmak şartıyla. Gelişmiş liglerde futbolun ne kadar cazip hale geldiğini görüyoruz. Oyunun son dakikasında bile önde olan takımın seri şekilde topu oyuna sokmasını hayranlıkla izliyoruz. Bunlar bizim ligimizde neden olmasın?

Eğitimlerimizde; hem IFAB’ın hem de UEFA’nın gönderdiği eğitim paketlerinin ve VAR protokolünün içinde bulunan her konuya uyulması gerektiğinin altını çiziyoruz. Kullandığımız klipleri, kendi ligimizden seçiyoruz. Çünkü kendi hakemlerimizin verdiği kararlar üzerinden eğitim görmeliyiz. Farklı liglerden görüntü kullanarak mesafe kaydedemeyiz. Bana göre en doğru eğitim bu! En çok tartışılan pozisyonları, seminerlerde biz de tartışıyoruz. Doğruyu-yanlışı hakemlerimizin gözü önünde ortaya koymazsak eğitim amacına ulaşmaz.

Urfalı MHK Başkanı Serdar Tatlı: 16 hakemle lig bitmez! 63urfahaber.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımların çilesi bitmez
Amatör takımların çilesi bitmez
70 BİN AMATÖR FUTBOLCU 8 AYDIR AÇ
70 BİN AMATÖR FUTBOLCU 8 AYDIR AÇ