Vali Erin: Türk Milleti İnsanlığın Umududur

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü kutlamaları, Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliğinin konseri, ışık ve lazer gösterileri ile son buldu.

1027 kez okundu.
Vali Erin: Türk Milleti İnsanlığın Umududur
Advert

 

Balıklıgöl amfi tiyatroda düzenlenen ve Şanlıurfa’nın üç televizyon kanalından da canlı olarak yayımlanan kutlamalarda bir konuşma yapan Vali Abdullah Erin, Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü tebrik etti.

Bu yıl üç güne yayılan dolu dolu etkinlikler gerçekleştirildiğini belirten Vali Erin, etkinlikleri organize eden Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşu törenlerine katılmak üzere şehre gelen Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliğini de tebrik eden Vali Erin, desteklerinden dolayı Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’e şükranlarını sundu.

Vali Erin, konuşmasında şunları söyledi:

“Bizler, Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkezi, Lazı, Romanıyla büyük Türk Milletiyiz. Bizler şanlı, şerefli köklü bir kültür birikimine sahip olan, insanlığa adaleti, hakkı, dünyanın dört bir yanına yaymış, yeryüzünde eşi benzeri olmayan bir milletiz. İslam’la şereflendikten sonra da ilayı kelimetullah ve ilahi mesajların tahakkuku için seve seve ölüme koşan milletin evlatlarıyız.”

Konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle Çanakkale savaşlarından bir kesiti anlatan Vali Erin, “Bu mücadele azmi, bu inanmışlık ve adanmışlık, yeryüzünde başka hiçbir millette yok.” dedi.

1919 ile 1920 bu millet için dönüm noktalarından biri ve Şanlıurfa için ayrı bir öneme sahip olan tarihler olduğunu hatırlatan Vali Erin, Şanlıurfa’nın önce İngilizler ardından Fransızlar tarafından işgal edilmesini anımsatarak, “Şanlıurfalılar bunu kabul edecekler miydi? Bin yıldır kabul etmedikleri zilleti, esareti yine ellerinin tersiyle ittiler. Onikilerin liderliğinde, Mutasarrıf Nusret’i, Ali Rıza’yı, Hacı Mustafa’yı ve onikilerin tamamını, o mücadeleyi ortaya koyan arkalarındaki 1200’leri, 12 binleri, 120 binleri rahmet ve şükranla bir kez daha anıyorum. Allah mekânlarını cennet eylesin. Onikilerin liderliğinde örgütlendikten sonra Fransızlara gönderdikleri bir nota var. Aralık 1919’da gönderilen notada, ‘Özgürlüğüne, bağımsızlık ve hürriyetine düşkün olan bu milletin yaşadığı kutsal toprakları adam gibi terk ederseniz terk edin. Terk etmiyorsanız, bu milletin sillesi ensenizde olacak. Özeti bu. Ve kısa süre içerisinde buradan defettiler.” dedi.

Sevr ve Mondoros’un artıkları olan, o zamanki emperyalist zihniyetin tamamının Anadolu topraklarının yanı başında dolaştığını kaydeden Vali Erin, “Kendileri dolaşıyor, uşaklarını dolaştırıyorlar. Nifak tohumlarını milletimizin arasına sokup, bizleri ayrı düşürmek için dolaşıyorlar. Hemen yanıbaşımızdaki Suriye’de, Irak’ta dolaşıyorlar. Kursaklarında kalan, milletimizin kendilerine verdiği o dersi tekrar yaşamak istiyorlar. Milletimiz, Allah’ın izniyle bugün yurt içinde terörü bitirdi. PKK’yı bir daha doğrulamayacak hale getirdi. Millet-Devlet kaynaşması, kahraman silahlı kuvvetlerimiz, güvenlik birimlerimizle bugün Şanlıurfa’da, Şırnak’ta, Mardin’de, Hakkari’de, Van’da teröristler değil, barış nidaları yükseliyor. Emperyalistlere ve onların uşaklarına, şehitlerimizin kanıyla sulanmış bu topraklarda yer olmadığını bir kez daha öğreteceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde artık, sadece yurt içinde değil, gerektiğinde yurt dışında yuvalandıkları yerlere de cesaret ve kararlılıkla müdahale edeceğiz. Birliğimizi, bayrağımızı, onurumuzu ve şerefimizi koruyacak, bu zalimlere çiğnetmeyeceğiz. Anadolu insanı, Türk Milleti bütün insanlığın umududur. Adaletin, şefkatin, merhametin, insanlığın özlediği duyguların teminini sağlayacak millet biziz. Bunun bilincinde olacağız. Onun için içeride birlik

Vali Erin: Türk Milleti İnsanlığın Umududur 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar