Tescilli yöresel lezzetler sergilendi

Tarih, kültür ve doğal güzelliğiyle Gastronomi kenti olmaya aday Şanlıurfa’da, tescilli 48 çeşit yöresel yemek Sıra Gecesi eşliğinde sergilendi.

49 kez okundu.
Tescilli yöresel lezzetler sergilendi
Advert

Çiğköfte, lahmacun, patlıcanlı kebap, ciğer kebabı, içli köfte, ağzı yamuk, semsek, boranı, tırnaklı ekmek ve şıllık tatlısı gibi tescillenen 48 yöresel yemek ve tatlı çeşitleri Balıklıgöl platosunda yer alan Hamarat Kadınlar çarşısında tanıtıldı.

12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihine ışık tutan Göbeklitepe’nin de yer aldığı Şanlıurfa’daki yöresel yemekler, görsel olarak alanda kademeli olarak hazırlanıp konuklara servis edildi.

Bir yandan kadınlar sacda ev ekmeği yaparken, bir yandan da meşhur çiğköfte yapıldı. Acının en tatlı halinin sergilendiği yemek tanıtım programında sıra gecesi ekibi ise Urfa türküleri seslendirdi. 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, etkinliğe katılarak davetlilere çiğköfte ikram etti.

Amaçlarının Şanlıurfa yöresine ait olan tescilli yemekleri dünya çapında tanıtmak olduğunu anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “İki çeşit çiğköftemiz var. Biri yumurtalı köfte, diğeri etli köfte, çiğköftenin efsanesinden başladığımızda şöyle bir rivayet vardır. Hz İbrahim aleyselam zamanında ateşin yasak olduğu zamanlarda ceylan eti, bulgur ve baharatın karışımı ile ortaya çıkmış. Bunun için de zaman zaman Urfalılar Hz. İbrahim peygambere bu nenenle dua ederler. Derler ki, işte çiğköftenin çıkış nedeni o, burada işte hanım efendi çiğköfte yoğuruyor. Beyefendi de yumurtalı köfte yoğuruyor. Tabi ki çiğköfte çok çeşitli baharatların bir araya geldiği çok güzel bir lezzet ortaya çıkarıyor. Bunun Urfa’dan yayıldığını söyleyebiliriz ki, kesinlikle söyleyeceğimiz bir konu... Bu damak zevkini geliştiren veya damak zevkine hitap eden bir yiyecek, ben zaman zaman şunu söylüyorum, efendim biz tabak değil damak geliştirmişiz. Ama tabaklarımızda bundan sonra gastronomi de çok farklı olarak misafirlerimizin önüne çıkacak çünkü Urfa sanatsal yönüyle de güçlü, peki çiğköfte yalnız başına olur mu? Hayır, görüyorsunuz arkasında bir sıra ekibi var. Müzikle sohbetle ve bir de çiğköfte de Urfa’nın güzel yiyecekleriyle farklı bir ahenk alır Urfa geceleri, işte Urfa’nın bu güzel geceleri için Urfa’yı hazırlıyoruz.

URFA’NIN LEZZETLERİNİ TURİZME AÇMAK İSTİYORUZ
Urfa'nın 12 bin yıllık tarihini biliyoruz ki, insanlığın atası burada yaşanmıştır. Eğer Urfa’da daha geriye döndüğümüz zaman bir tarih ortaya çıkacaksa yine Urfa’dan olacak Allah’ın izniyle, o günden bugüne var olan insanlık burada damak zevkini de geliştirmiş. Şimdi bizim bugüne kadar Urfa’da yapmak istediğimiz ikinci bir şeyde evlerimizde ki güzel lezzetleri artık turizme açmak, Urfa’da her bir yiyecek farklı olur. Biraz önce mutfak müzesini gezerken kazan kebabı kabağını gördük. Efendim bu mutfak müzesinde var ama şimdi evlerde hala o kazan kebabıyla yemek yapılır. Bu farklı bir kebap türü, su kabağı yemek türü var bu da çok farklı bir yemek var. Korukla yapılan bir salata var yine Urfa dışında göreceğiniz bir şey değil, burada birçok sunum yapıldı. Güveç, Urfa’nın güzel isotuyla yapılan bir  güveç var, veyahut normal domatesle yapılan var. Şimdi bunları anlatalım efendim, anlatmakla olmaz ki lezzet, tat en çok onları yemekle oluyor.  Biz bunları hazırlayalım Urfa’ya gelip inşallah insanlar Urfa’ya gelsin tatsınlar. Ama öyle yalnız başına değil, bir sıra gecesi ekibiyle bir müzikle ve bir güzel ortamda sohbetle ve yeşillikler içinde tarih içinde bunu yapacaklar. Urfa’nın kendi içinde ve tarihi mekanlarını çok olduğunu biliyoruz. Roma mağaraları var, Mozaik Müzesi var hemen arkamızda Urfa kalesi var. Tarihi mekânlar içerisinde ve güzel bir müzikle ve bir güzel damak zevkiyle Urfa yiyeceklerini tatmak isteyen ebetteki Urfa’ya gelmek zorunda...” dedi.

‘MEDENİYETİN BEŞİĞİNDE HER ŞEY ÇIKMIŞ’
Çiğköfte Ustası Gökhan Güneş ise, “Bizim Güneydoğu Bölgesinde sıcak ve güzel bir şehrimiz var. Aslında hani medeniyetin başkenti burası, hani her şey burada çıkmış, yemek çeşitliliğimiz çok uygarlığa başkentlik yapmış, olduğu için çeşitliliği bol, çiğköftemiz, lahmacunumuz, tiritimiz, özgün olan birçok şeyimiz var yani, yumurtalı köftemiz bulgur, karabiber, yumurta, salça, ev salçası koyuyoruz biber dediğimiz isot, güneşte iyice morarana kadar bekliyor, onları iyice dövdükten sonra soğanımızı sarımsağımızı katıp yoğuruyoruz. Bunu da yoğurmak için, el lezzeti de lazım... Urfa’ya gelen misafirlerimiz, çiğköftemizi ve birçok tescilli yemeğimiz var. Onların lezzetini tadacaktır.”

‘TURİSTLER DOYA DOYA BURADAN AYRILACAK’
 31 tescilli ürünün sunumunu yaptıklarını söyleyen Profesyonel Yemek Ustası Suzan Demir ise, “Bayanlarımızın hepsi çok lezzetli bir şekilde hazırladılar ve sundular.  Çiğköfte tabiki bizim çiğköfte denilince Urfa denilir. Aslında birçok kişi sahip çıkıyor ama kesinlikle Urfa’nındır. Lezzeti de Urfa’da tadılır. Neler vardır borani vardı, ondan sonra tepsi kebabı vardır. İçli köfteler ağzı açık ağzı yumuk ara sıcaklarımız vardı. Borani var serin çorbamız. Valla çok güzel bir kültür yaşayacaklar. Ondan sonra lezzetli yemekleri tadına doyacaklar. Ondan sonra müziğimiz var. Doya doya ayrılacaklar buradan...”

Necmettin Yaşarsoy / Urfa Değişim

Tescilli yöresel lezzetler sergilendi 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar