Başkan Kaya iletti, Bakan Elvan Not Etti

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, TOBB’un en geniş istişare mekanizması olan Konseyler Müşterek toplantısına katılarak Urfalı esnaf ve tüccarların sorunlarını iletti. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yöneitminde yapılan toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da iştirak etti.

1071 kez okundu.
Başkan Kaya iletti, Bakan Elvan Not Etti
Advert

 

Sektörler, bölgelerin sıkıntıları ve beklentileri ve salgın sürecinden etkilenen iş kollarının gündemi oluşturduğu toplantıda Mehmet Kaya kürsüde konuşarak Ticaret Borsası üyelerinin taleplerini bir bir sıraladı. Konuşmasına toplantıda emeği geçenlere teşekkür ederek başlayan Kaya, tarımsal ekonomi üzerine genel bir değerlendirme yaptıktan sonra Urfa’da yaşanan sorunları ve şehrin taleplerini dile getirdi.

Başkan Kaya, bu yıl yaşanan kuraklığa dikkat çekerek; kuraklıktan dolayı verilen 100 TL desteğin yükseltilmesinin elzem olduğunu söyledi. Sözlerine Urfa’nın fıstığın ana vatanı olduğunun altını çizerek devam eden Kaya, ‘’ Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’de dahi kazılar sırasında fıstığın üretildiği anlaşılmıştır. Şuanda Fıstık, ilimizde kıraç topraklara ekilmektedir. Ağaç olarak bir yıl verim veren ertesi yıl ise verim alınamayan Fıstığın ürün bazlı desteklenmesi gerekmektedir.’’ dedi.

Başkan Kaya ‘’ İlimizde şu an için sulanan alan yaklaşık 4 milyon dekar. GAP Projesi tamamlandığında toplan 7.6 Milyon dekar sulanabilir araziye kavuşacağız. Ayrıca, 5.1 Milyon dekar ekonomik sulanabilir alan olarak planlanmaktadır. Acilen 3.6 Milyon dekar alanın bitirilmesini talep etmekteyiz. Yani GAP Projesi kapsamında halihazırda gerçekleşen oran %55’tir. %45’lik bölümün sulamasının ivedilikle tamamlanması gerekmektedir.’’ diyerek yaptığı konuşmaya devam etti.

TOBB’un en geniş istişare mekanizması olan Konseyler Müşterek toplantısında dile getirilen talepleri Cumhurbaşkanı’nın da bilgisine sunmak üzere not alan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Başkan Kaya iletti Bakan Elvan Not Etti 63urfahaber.com
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar