"Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın Türkiye'de! Havalimanı'ndan sonra Vatan Emniyet'e götürülecek

Çiftlik Bank adlı sistemle binlerce kişiyi dolandıran "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın, İstanbul Havalimanı'na getirildi. Aydın, havalimanındaki koronavirüs testinin ardından Bursa'daki "tehdit" davasıyla ilgili savcıya ifade verecek, ardından da İstanbul Fatih'teki Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürülecek. Vatan Emniyet'te 4 gün boyunca sorgulanacak olan Aydın'a hakkındaki soruşturmalarla ilgili sorular sorulacak.

1031 kez okundu.
Advert

 

Çiftlik Bank adlı sistemle 77 bin kişiden, 500 milyon lira aldıktan sonra kayıplara karışan ve uzun zamandır yurt dışında "kırmızı bültenle" aranan Çiftlik Bank Kurucusu "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın1 Temmuz'da teslim olduktan sonra bugün saat 22.30'da Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla İstanbul Havalimanı'na getirildi.

 

BURSA'DAKİ DAVAYLA İLGİLİ İFADE VERECEK

Tosuncuk'un Türkiye'ye gelmesinin ardından nereye götürüleceği de merak konusu oldu. Elde edilen ilk bilgilere göre havalimanındaki Adli Tabip'te muayene edilecek Aydın'a daha sonra koronavirüs testi yapılacak. Aydın, test işlemlerinin ardından Bursa'da devam eden "tehdit" davası kapsamında, savcıya ifade verecek.

4 GÜN BOYUNCA VATAN EMNİYET'TE SORGULANACAK

Aydın, havalimanındaki işlemlerinin ardından 4 gün boyunca Mali Şube ekipleri tarafından sorgulanacağı Fatih'teki Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürülecek. Mali Şube ekiplerinin Aydın'a hakkındaki soruşturmalar ve şebekedeki diğer kişiler ve sistemle ilgili sorgular yönelteceği belirtildi.

'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın Türkiye'de! Havalimanı'ndan sonra Vatan Emniyet'e götürülecek

NELER OLMUŞTU?

'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın, kurduğu 'Çiftlik Bank' isimli sistem ile 132 bin 222 kişiden, 1 milyar 139 milyon 972 bin lira toplayarak yurt dışına kaçmıştı. Aydın, Interpol-Europol Dairesi Başkanlığı tarafında, İnterpol'ün en çok arananlar listesine dahil edildi.

Binlerce kişinin bu sistemle dolandırılmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 26 Mart 2018 tarihinde iddianame hazırlandı. İddianamede, 3 bin 762 kişi müşteki, Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 48 kişi ise sanık olarak yer aldı. Sanıkların bu sistem aracılığıyla 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira topladığı anlatıldı.

İddianamede, firari sanık Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma/yönetme", "bilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılık", "ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" ve "suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından 22 bin 580'er yıldan 75 bin 260'şar yıla kadar hapsi istendi. Örgüt üyeleri ve yardım edenlerin aralarında bulunduğu 30 sanık hakkında ise, "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme", "suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından toplamda 5'er 13'er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4'ü firari 11'i tutuklu 48 sanığın yargılaması yapılırken, tutuklu sanıklar yaklaşık 15 ay sonra tahliye edildi. Davada tutuklu sanık kalmazken, dava dosyası ayrılan 28 sanık hakkında da beraat kararı verildi. Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 4'ü firari 20 sanığın ise yargılanmasına ise 14 Eylül'de devam edilecek.

'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın Türkiye'de! Havalimanı'ndan sonra Vatan Emniyet'e götürülecek

 

 

 
"Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın Türkiye'de! Havalimanı'ndan sonra Vatan Emniyet'e götürülecek 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar