Şanlıurfa'da zamlara tepki

Elektrik ve doğalgaza gelen zamları Şanlıurfalılara sorduk. Son gelen yüzde 12 ve yüzde 15 zamlara vatandaş sert tepki gösterdi. Zamların içerisinden çıkamaz olduklarını belirten vatandaşlar, “Gelen zamların içinde kaybolduk, zamlar o kadar hızlı geliyor ki ne yapacağımızı şaşırdık. Dişimizi sıkacağız yapacak bir şey yok.”

907 kez okundu.
Şanlıurfa'da zamlara tepki
Advert
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) açıklamasına göre, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeniyle tarifelerde değişikliğe gidildi ve yüzde 15 oranında zam geldi. Yine aynı şekilde doğalgaza yüzde 12 oranında zam geldi. Şanlıurfalılar son gelen zam nedeniyle eve ekmek götüremeyecek kadar zorlandıklarını söyledi.

Şanlıurfa sokaklarına elektrik ve doğalgaza gelen zamları vatandaşa sorduk. Vatandaş bu zamların nereye kadar olacağını sitem ederek zam yerine iş istediklerini vurguladı.

ZAM DEĞİL İŞ VERSİNLER!
Türkiye’nin en genç ili olan Şanlıurfa’da işsizlik diğer illere göre daha yüksek. Vatandaş iş bulamadığı için mevsimlik tarım işçisi olarak başka illere giderek ekmek parası kazanmaya çalışıyor. 6-7 ay boyunca pamuk toplama, çapa, ilaç, kayısı toplama ve çeşitli işler için dışarıda zor koşullar altında çalışan vatandaşlar son gelen zamlar nedeniyle ev geçindirmekte zorlandıklarını söyledi. Vatandaşlar Urfa’da istihdamın artırılmasını istedi.

HER ŞEYE ZAM GELİYOR!
Zamlardan hiç memnun olmadıklarını ifade eden İbrahim Halil, “Her yerde zam var, nereye kadar bu zamlar gidecek, ben engelliyim engellilere yeterince hak tanınmıyor, otobüslere de sürekli zam geliyor. Domates kilosu 5 TL olmuş alamıyoruz.” diyerek zamlara tepki gösterdi.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMLARI PERİŞAN ETTİ
“Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar bizi perişan etti” diyen Mehmet Tenekeci, “Yılbaşından bu yana yüzde 33-35 zam gelmiş,  kimseden ses çıkmıyor. Vatandaş olarak ses çıkarmıyoruz. İlimizde işsizlik aldı başını gidiyor. Hükümetimizden istediğimiz ilimizde istihdam için alanlar oluştursun vatandaşımız ekmek parası için dışarı çıkmasın” dedi.

BORCUM 4 BİN TL’YE DAYANDI
Elektrik borcunun 4 bin liraya yaklaştığını söyleyen ve işsiz olduğunu vurgulayan Salih Doğan ise zamlara tepki göstererek, “Elektrik abonem yok, yaptırmakta istemiyorum, çünkü ödeyemiyorum borcum 3 - 4 bin TL olmuş gelsinler alsınlar çalışmıyorum. Mahkûmum, beklentim bir indirim yapsınlar bir yardımcı olsalar, iş verseler ama yok. Artı engelliyim engelli maaşı yetmiyor, 4 çocuğum var. Allah’tan okullar bitti masraflar biraz düştü. Çekeceğiz artık yapacak bir şey yok.”

“HERKES KENDİ ÇIKARI İÇİN ÇALIŞIYOR”
Herkesin kendi çıkarı için çalıştığını söyleyen bir başka vatandaş ise, “ Son zamanlarda birçok zam yapıldı, vatandaşlar bunu karşılayabiliyor mu, devlet bunu düşünüyor mu? Bana sorarsanız düşünmüyor, herkes kendi çıkarı için çalışıyor. Ezilen küçük vatandaş oluyor, ben memurum benim için faza bir sıkıntı yok ama etrafımdaki insanlara üzülüyorum asgari ücretle çalışanlar ailelerinin geçimini güçlükle idare ediyor.”

Gazetemizin mikrofonuna konuşan diğer vatandaşların zamlarla ilgili görüşleri ise şöyle:
Ahmet Karatay:  Elektrik Şanlıurfa’nın çilesi, en büyük sorunumuz elektrik devlet DEDAŞ’ı bu millete musallat etti.

Ali Albay: Bekliyoruz belki indirim olur, Hayat pahalılıktan çekilmiyor. Şu an hiç memnun değiliz.

Aziz Çoban: Gelen zamların içinde kaybolduk, zamlar o kadar hızlı geliyor ki ne yapacağımızı şaşırdık. Dişimizi sıkacak yapacak bir şey yok.

Efe Can: Çok sıkıntı çekiyoruz, iş yok güç yok, yasaklar yeni kalktı. Kiradayım sıkıntı çekiyorum, elektriğe zam geldi, kullanmaya korkuyoruz artık. Umarım zamlar düşer de seviniriz.

Hasan Karayılan: Bunu biz değil devlet düşünmeli.

Vatandaş: Bir şey diyemeyiz ki kanun ne ise ona göre hareket etmek zorundayız.

Vatandaş : % 15 zam çok fazla, vergiler zaten insanları çok sıkıyor. Biz burada eleştiriyoruz ama faydası olur mu bilmiyorum. Fakire  % 5  zam yapıyorlar, kendilerine % 100 yapıyorlar. Zenginler gittikçe katlanıyor. Milletvekilleri 4 – 5 maaş alıyorlar, fakir fukara ne yiyecek.

Mehmet Halhalli / Urfa Değişim
 

 

Şanlıurfa'da zamlara tepki 63urfahaber.com
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Amatör takımlar sahipsiz kaldı
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar
Gençlere taş çıkaran yaşlı kurtlar