Advert

Cevheri ve Ezer Ailesinin Acı Günü

Adalet Partisi (AP) Şanlıurfa Milletvekili olarak İkinci (1969-70) ve Üçüncü (1970-71) Süleyman Demirel hükümetlerinin Turizm ve Tanıtma Bakanı, 1990 ve 1995 Genel Seçimlerinde Doğru Yol Partisi (DYP) listesinden Şanlıurfa Milletvekili seçilerek Süleyman Demirel Hükümetinde Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Tansu Çiller Hükümetinde Devlet Bakanlığı; Başbakan Vekilliği görevlerinde bulunan duayen siyasetçi Necmettin Cevheri’nin muhterem eşi Yüksel Cevheri, ikamet ettikleri Ankara’da Hakkın rahmetine kavuştu.

1027 kez okundu.
Cevheri ve Ezer Ailesinin Acı Günü

 

 

Ülkemizin ve Şanlıurfa’mızın tanınmış, saygın siyasetçilerinden Necmettin Cevheri’nin Bakanlıkları döneminde Basın Müşaviri olan Gazeteci Mehmet Salih İlhan’dan edinilen bilgiye göre, merhum Halil Hikmet ve Fatma Ezer’in kızları, merhum Bekir Sıtkı Ezer ve Şükrü Ezer’in kız kardeşi, Adana DYP eski Milletvekilli İbrahim Cevher Cevheri ve Fatma Cevheri Ünsal’ın Annesi, Ülkemizin ve Şanlıurfa’mızın tanınmış, saygın siyasetçilerinden Necmettin Cevheri’nin, bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören muhterem eşi Yüksel Cevheri, 02 Ağustos 2021 Pazartesi günü Hakkın Rahmetine kavuşmuştur.

Cenazesi; 03 Ağustos 2021 Salı günü ikindi namazına müteakip Ankara Başkent Hastahanesinden alınarak Ankara Cebeci Asri mezarlığına defnedilecektir.

Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. İnna lillahi ve inna ileyhi raci’un.

 

 

Necmettin CEVHERİ

Çiftçi, Siyaset ve Devlet adamı, Milletvekili, Bakan. 1930, Şanlıurfa doğumlu. Şeyhanlı aşiretindendir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek avukatlık yapmaya başladı. Hukukçuluk mesleğinin yanı sıra çiftçilikle de uğraştı. 1965 ve 1969 seçimlerinde Adalet Partisi (AP) listesinden Şanlıurfa Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne girdi.

Necmettin Cevheri, İkinci (1969-70) ve Üçüncü (1970-71) Süleyman Demirel hükümetlerinde Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak görev yaptı. 1990 ve 1995 genel seçimlerinde de Doğru Yol Partisi (DYP) listesinde Şanlıurfa Milletvekili seçilerek Süleyman Demirel Hükümetinde Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Tansu Çiller Hükümetinde Devlet Bakanlığı; Başbakan Vekilliği görevlerinde bulundu. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Babası, Hacı Ömer Cevheri Kurtuluş Savaşında Urfa'nın düşman işgalinden kurtarılmasında çok önemli rol aldı. Bu sebeple Kırmızı Şeritli İstiklâl Madalyasına hak kazandı. 1950 seçiminde Demokrat Partiden Urfa Milletvekili seçildi. Annesi Fatma Cevheri'dir.

Oğlu İbrahim Cevher Cevheri 20. Dönem Adana Milletvekilliği yaptığından tarihte bir ilk olarak baba ve oğul aynı Dönemlerde Milletvekilliği yaptı.

Cevheri ve Ezer Ailesinin Acı Günü 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfaspor 3 puanla merhaba dedi
Şanlıurfaspor 3 puanla merhaba dedi
Gençlerimizi bataklıktan kurtaralım
Gençlerimizi bataklıktan kurtaralım