Advert

İyi pamuk için imzalar atıldı

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen İyi Pamuk Projesi kapsamında; Şanlıurfa Ticaret Borsası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ziraat Odası ve Better Cotton (BC) sistemine kayıtlı 16 Sözleşmeli Çırçır Fabrikası temsilcisinin katılımıyla Koordinasyon ve İş birliği protokolü imzalandı.

686 kez okundu.
İyi pamuk için imzalar atıldı

Türkiye’de üretilen pamuğun yüzde 60’ı GAP bölgesinde yüzde 45’i ise Şanlıurfa’da üretiliyor. Pamuk üretiminde kullanılan su, gübre ve ilaç gibi girdilerin aşırı kullanılması nedeniyle hem maliyet artıyor hem de toprak ve su kaynakları kirlenmeye başladı. İyi Pamuk Projesi ile  hem maliyetlerin hem kirlenmenin önüne geçmek için Şanlıurfa Ticaret Borsası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ziraat Odası ve Better Cotton (BC) sistemine kayıtlı 16 Sözleşmeli Çırçır Fabrikası temsilcisinin katılımıyla Koordinasyon ve İş birliği protokolü imzalandı.

GAP BKİ Başkan V. Mehmet Açıkgöz, İyi Pamuk Uygulamasının Yaygınlaştırılması İş Birliği toplantısında yaptığı açıklamada,  “İdaremiz, 2017 yılından beri GAP Bölgesi’nde tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi alanlarında, üretim faktörlerinin ve üretim kaynaklarının daha etkin ve verimli bir biçimde kullanılması suretiyle, Bölge’nin rekabet edebilirliğinin arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla “GAP Bölgesi’nde Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliliği Projesini” ilgili kurumlarımız ve UNDP teknik desteği ile yürütmektedir.
Proje kapsamında bölgemiz için sosyo-ekonomik değeri yüksek, rekabet üstünlüğü olan içinde Pamuğun da olduğu 7 stratejik tarımsal ürün (Pamuk, Buğday, Mısır, Fıstık, Zeytin, İsot biber, Koyun Sütü) belirlenmiştir.

PAMUĞUN YÜZDE 45’İ URFA’DA ÜRETİLİYOR
Ülkemiz pamuk üretiminin % 60’ından fazlası GAP Bölgemizde, bunun da yaklaşık % 45’i Şanlıurfa İlimizde üretilmektedir. Pamuğu üretirken kullandığımız tarımsal girdilerin (su, gübre, ilaç vb.) aşırı bir şekilde kullanılması sebebiyle bir taraftan üretim maliyetleri artarken, çiftçilerimizin rekabet gücü azalmış diğer taraftan da toprak ve su kaynaklarımız kirlenmeye başlamış, insan sağlığını tehdit eden durumlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

PAMUĞUN DİJİTALLEŞTİRİLMESİ PROJESİ HARRAN OVASINDA UYGULANDI
Pamuk üretimini daha verimli, kaliteli ve sürdürülebilir hale getirmek için Pamuğun Dijitalleştirilmesi Projesini Harran ovasında uyguladık. Bu proje ile pamuk üretiminin birçok evresi tarlada kurulan iklim istasyonları, yer sensörleri ve uydudan aldığımız görüntülerle dijital olarak izlenmiştir. Alınan bu veriler geliştirilen yazılımla analiz edilerek girdi optimizasyonu sağlanmıştır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR PAMUK ÜRETİMİ HEDEFLENİYOR
Pamuk üretiminin olumsuz çevresel ve sosyal etkilerini azaltmak ve sektörün geleceğini daha güvenli hale getirmek amacıyla geçen yıl dünyadaki en büyük sürdürülebilir pamuk üretimi programı Better Cotton Initiative (BCI) kapsamında İyi Pamuk Projesini İPUD ve UNDP işbirliği ile başlattık.
İyi Pamuk; çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda sürdürülebilir pamuk üretimini hedefleyen bir pamuk üretim standardıdır. Bu standart, ilaç kullanımından toprak sağlığına, su tüketiminden pamuk üretiminde çalışan işçilerin çalışma koşullarına kadar 7 ana ilke altında toplanan kriterlerden oluşur.
 Bu Proje ile Bölgemizdeki Pamuğun da dünyaca tanınan İyi Pamuk (Better Cotton) standartları çerçevesinde yetiştirilmesini, çevre üzerindeki baskının azaltılmasını ve kalitesinin artırılarak çiftçilerimizin refah seviyelerinin iyileştirilmesini hedefliyoruz

BİN 25 ORTA ÖLÇEKLİ PAMUK ÜRETİCİSİ STANDARTLARI YERİNE GETİRDİ
Projemiz kapsamında bu yıl Şanlıurfa ve Diyarbakır illerimizde toplam 1025 orta-ölçekli pamuk çiftçisine ulaşıp İyi Pamuk standartlarına uygun üretim yapmaları sağlanmıştır. Siz değerli kurumlarımız ile iş birliği ve güç birliği yaparak önümüzdeki dönemde küçük ölçekli çiftçilere de yaygınlaştırılması ve sayılarının artarak devam etmesini planlıyoruz.

Bugün burada İdaremiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Ticaret Borsamız, Ziraat Odalarımız ve Çırçır Fabrikası temsilcilerimiz ile bir araya gelmemizin sebebi;
Şanlıurfa İlimiz başta olmak üzere GAP Bölgesinde yetiştirilen pamuğun sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilmesi, kalitesinin yükseltilmesi ve korunması,  çevresel zararın en aza indirgenip insan sağlığının ve doğanın korunması ile Bölgemiz ve Ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı sağlaması amacıyla;

İYİ PAMUK ÜRETİMİNDE 7 TEMEL İLKE
İyi pamuk üretiminin 7 ilkesine bağlı kalacağımızı ve bu süreci aktif olarak destekleyeceğimizi kamuoyu ile paylaşacağız ve bu konuda iyi niyet protokolünü imzalayacağız. Protokolde de yer alan bu 7 temel ilke şunlardır;

  • Ürün koruma uygulamalarının etkilerini en aza indirgeyen,
  • Suyu verimli kullanan ve suyun bulunabilirliğine dikkat eden,
  • Toprak sağlığına önem veren,
  • Doğal yaşam alanlarını ve çevreyi koruyan,
  • Lif kalitesine özen gösteren ve bunu koruyan,
  • İnsana yakışır iş standartlarını uygulayan,
  • Etkili bir yönetim sistemi

Ayrıca bugün burada bir araya geldiğimiz kurum ve fabrika temsilcilerimiz ile birlikte, İyi Pamuk Üretimini İlimizde ve Bölgemizde yaygınlaştırmak için çiftçi tarafından üretilen iyi pamuk’un, kütlü satışının konvansiyonel pamuk arasındaki fark kiloda minimum 0,25 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamın üst sınırı işletmelere bırakılmıştır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR PAMUK ALANINDA BİR İLK
İmzaladığımız bu önemli iş birliği protokolü bu alanda bir ilk olup, hem pamuğunun sürdürülebilir şekilde üretilmesine, hem de Türk pamuk,  iplik, tekstil ve hazır giyim sektörünün bu yönde gelişen dünya talebine ayak uydurabilmesine ve bölge pamuğumuzun hak ettiği yere gelmesi sürecine önemli katkı sunacağına inanıyorum.
Bu sürece katkı veren başta Başkanlarımız ve Çırçır Fabrikası temsilcilerimiz olmak üzere herkese çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.”

İyi pamuk için imzalar atıldı 63urfahaber.com
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfaspor 3 puanla merhaba dedi
Şanlıurfaspor 3 puanla merhaba dedi
Gençlerimizi bataklıktan kurtaralım
Gençlerimizi bataklıktan kurtaralım