Advert

Şanlıurfa Vakfı’ndan Aşı Çağrısı

KOVİD-19 salgınının halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak, can kayıplarının önüne geçmek ve toplumsal bağışıklığı sağlamak amacıyla başlatılan aşılama çalışmalarına Şanlıurfa Vakfı’ndan (ŞANVAK) destek geldi.

938 kez okundu.
Şanlıurfa Vakfı’ndan Aşı Çağrısı
Advert

 

Son zamanlarda artan COVID 19 vakaları ve artan ölümlerden dolayı Vakfın Sağlık Kurulunun acilen toplandığının belirtildiği bildiride; koronavirüsle mücadelede en etkili yolun aşı olduğu ifade edilirken, aşılanma oranının en düşük olduğu Şanlıurfa’da tüm vatandaşlara aşı olma çağrısı yapıldı.

Şanvak Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Yetkin, Sağlık Kurulu Sorumlusu Mustafa Gülpınar, Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neziha Yılmaz, İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Uzm. Dr. Servet Erbaşı, Halk Sağlığı Bilim Uzmanı Uzm. Halil Polat ve Vakıf Başkanı Mustafa Kemal Alataş’ın imza koyduğu ve vakfın resmi internet sayfasında yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Evvela hepinizi Şanlıurfa Vakfı (ŞANVAK) adına sevgi ve saygı ile selamlıyoruz.

Sevgili Şanlıurfalı hemşerilerimiz, son zamanlarda artan COVID 19 vakaları ve artan ölümlerden dolayı Vakfımızın Sağlık Kurulu Acilen toplanmıştır. Yapılan durum değerlendirmesi sonucunda özellikle aşılanma konusunda tespit edilen aşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşmak istemiştir.

Malumlarınız olduğu üzere yaklaşık 2 yıldan beri tüm dünya korkunç bir yayılma hızına sahip bir coronavirüs ile mücadele etmektedir. Türkiye de bu mücadeleyi devletin aldığı kararlar çerçevesinde etkili bir şekilde sürdürme gayreti içerisindedir. Yapılan incelemelere göre bu mücadelenin en etkili silahının maske, mesafe, hijyen ile birlikte AŞI olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır.

Bu hastalıkla mücadelede en etkili güç olarak AŞI yapılması ön plana çıkmış ve bütün dünya ülkeleri bir aşılama seferberliğine girmişlerdir. Birçok ülke, aşılama çalışmalarını büyük oranda tamamlamış bulunmaktadır. Üzülerek belirtmek gerekir ki ülkemizde de aşılama konusunda önemli oranlara ulaşılmasına rağmen Şanlıurfa’mızda aşılanma oranı ülkemizin en düşük seviyesinde kalmıştır. Bunu aşabilmek için hepimize önemli görevler düşmektedir.

Sevgili Şanlıurfalı Kardeşlerim,

Devletimiz, bilim insanlarımız ve özellikle sağlık çalışanlarımız büyük bir azimle mücadele ederek bu virüsü bir an önce yok etme çabası içerisindedirler. Bizlere düşen ise sadece ve sadece, maske, mesafe, ve hijyen kurallarına mutlaka riayet etmek ve özellikle aşı olmaktır..

Şanlıurfa Vakfı Yönetim Kurulu olarak diyoruz ki; Sevgili hemşerilerimizin bu hastalığın ölümcül riskinden korunması bizler için çok önemlidir. Onun için lütfen; “AŞI OLALIM.”

COVİD 19 AŞISI İLE İLGİLİ BİLGİLER

1) Tıp, 150 seneden beri bulaşıcı hastalıklarla AŞI sayesinde baş edebilmiştir. Koruyucu hekimliğin en büyük silahı AŞI'dır. Türkiye’de hemen herkes çocukluktan itibaren her çeşit AŞILAMA ile tanışmışolup COVID 19 aşısınında diğer aşılardan bir farkı yoktur.

2) Son araştırmalara göre Covid-19’un 40 yaş altındaki genç nüfusu daha çok etkilediği görülmüştür. Bununda nedeninde 40 yaş altı aşılama oranının az olmasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir.

3) Yoğun bakım ve ölümler aşısızlarda daha çok görülmektedir. Buda aşının koruyuculuğunu açıkça ortaya koymaktadır.

4) Covid-19 özellikle akciğerlerde büyük tahribatlara neden olmaktadır. Bu hastalıktan ölümlerin çoğunun nedeni akciğerin iflas etmesidir.

5) Covid-19 aşılarının kısırlık yaptığına dair herhangi bilimsel ve tıbbî bir bilgi tespit edilememiştir. Bunun tam tersine Covid-19 hastalığının sperm kalitesini düşürdüğüne dair tıbbî makalelerin olduğu bilinmektedir.

6) Bu hastalıktan ölümleri engellemenin en büyük silahlarından biri AŞI dır. Aşı olmakla kendimizi, ailemizi çocuklarımızı, torunlarımızı, sevdiklerimizi ve kısacası neslimizi koruma altına almış oluruz.

7) Aşının kısırlık gibi bir yan etkisi olmadığına dair etkili çalışmalar yapılmıştır. Aşılı olmak her zaman için özellikle pandemi döneminde önemli bir savunma mekanizmasıdır.

8) Bir toplumda aşılanma oranı ne kadar fazlaysa ölümler o kadar azalmaktadır.

9) Aşıların hepsi etkilidir. Bu konu hekimlerin özellikle Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarının ortak görüşüdür.

10) Tecrübeli tıp bilim adamlarımızın önerileri doğrultusunda aşılarımızı yaptırarak bu hastalığın ölümcül tehlikelerinden kendimizi ve tüm sevdiklerimizi koruyalım. Bu vesile ile kişisel sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmiş olalım.

Şanlıurfa Vakfı olarak ilk dönemlerde tüm insanlar gibi bizlerinde aşı ile ilgili kafalarımızda soru işaretleri vardı. Ancak Sağlık Kurulumuz ve Bilim İnsanlarının açıklamaları doğrultusunda Yönetim Kurulu ve üyelerimizden aşı olmayan kalmamıştır.

Ayrıca Vakfımız tarafından verilecek öğrenci burslarında, aşı olan öğrenci ve aileleri tercih edilecektir.

Tüm hemşerilerimize sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”

Şanlıurfa Vakfı’ndan Aşı Çağrısı 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeni hoca
Yeni hoca
Şanlıurfaspor 3 puanla merhaba dedi
Şanlıurfaspor 3 puanla merhaba dedi