Advert
Advert

Serebral Palsi (Beyin felci) tedavi sonrasında çocuklar kendi başına yürüyebilir.

Uzm. Dr. Hatice Ağır, Serebral Palsi tedavi sonrasında çocuklar kendi başına yürüyebilir kendi işlerini yapabilir ve bağımsız olabilirler.

1086 kez okundu.
Serebral Palsi (Beyin felci) tedavi sonrasında çocuklar kendi başına yürüyebilir.
Advert

 

 

Şanlıurfa İl sağlık Müdürlüğü Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Hatice Ağır yaptığı açıklamada;

 

“Serebral Palsi halk arasında beyin felci olarak bilinen bir hastalıktır. Özellikle süt çocukları ve çocukluk döneminde kas iskelet problemi ile hastalar bize başvurabilir. Yürüyüş bozukluğu, duruş bozukluğu, sık sık düşme, başını tutamama, gövde dengesinin olmaması sık sık elinde bir şeyleri düşürme herhangi bir nesne tutamama olabilir. Bu çocuklarda fizik tedavi yöntemleri botoks enjeksiyonu ve ameliyat uygulayabiliyoruz. Fizik tedavi yöntemlerinde güçsüz olan kasları güçlendirmeye çalışıyoruz. Kasılı olan kaslarıda gevşetmeye çalışıyoruz. Bundan fayda görmediğimiz hastalarda da botoks enjeksiyonundan faydalanıyoruz. Botoks enjeksiyonu kasılan kasları gevşetmek için kullanılan çok etkili bir tedavi yöntemidir. Hastanemiz 3. Basamak bir Eğitim Araştırma Hastanesi olduğu için ve çocuk Nörolojisi bölümü olduğu için botoks raporlarını ücretsiz bir şekilde çıkartıp hastalarımıza uygun dozlarda uygulayabiliyoruz. Özellikle Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman gibi çevre illerden de Serebral Palsi tanısı ile yâda daha öncesinden tanı konmamış birçok çocuk hasta bize başvuruyor. Botoks enjeksiyonundan sonra her çocuğa özel cihazlama yapıyoruz. Çocuktan ölçü alarak çocuğun ayağına ya da koluna uygun bir şekilde cihazlamasını ve raporunu verebiliyoruz. Özellikle bu bölgelerde akraba evliliğinin fazla olduğu erken doğum riskinin fazla olduğu bölgelerde Serebral Palsi sıklığı daha da artmaktadır.

Sizin de etrafınızda çocuklarınızda olan herhangi bir yürüyüş bozukluğu, duruş bozukluğu, baş tutmada denge kaybı olan, ellerinde kollarında güçsüzlük olan, kasılma olan, çocuklarınız varsa bu konuda erken tanı alması ve erken tedaviye başlanması için fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvurmanız çok önemlidir” dedi.

Serebral Palsi (Beyin felci) tedavi sonrasında çocuklar kendi başına yürüyebilir. 63URFAHABER.COM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımlarının çilesi ne zaman bitecek?
Amatör takımlarının çilesi ne zaman bitecek?
Şanlıurfaspor ligi galibiyet ile sonuçlandırdı
Şanlıurfaspor ligi galibiyet ile sonuçlandırdı