Advert

GELECEK PARTİSİ ÇİFTÇİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ.

Gelecek Partisi Şanlıurfa İl Siyasi İşler Başkanı Abdulkadir Karakeçili ve Yönetim Kurulu ile çiftçilerin yaşadığı sorunlar ile ilgili açıklama yaptı.

1091 kez okundu.
GELECEK PARTİSİ ÇİFTÇİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ.
Advert


Yaptığımız saha çalışmalarında, partimizi ziyaret eden çiftçiler ve kırsal mahalle muhtarlarından aldığımız bilgiler ve bazı ziraat oda başkanları ile yaptığımız istişareler sonucunda çiftçilerimizin sıkıntıları devam etmektedir.  Gelecek Partisi olarak bu sıkıntıları gündeme getirmeye  devam edip çiftçilerimizin ve halkımızın sesi olmaya devam edeceğiz.
1- Şanlıurfa Tarımın başkentidir. Türkiye pamuğunun büyük bir bölümü Şanlıurfa’mızda yetişmektedir. Geçen yıl 18 TL den satılan pamuk şu anda 13-14 liradan satılmaktadır. Mazot, Gübre, Tohum, Elektrik Fiyatları ve Sulama  ücretleri fiyatlarının geçen yıla göre en az 4-5 kat arttığı ülkemizde pamuk fiyatlarının geçen seneye göre düşük olması çiftçimizi iflasa sürüklemektedir. Şanlıurfa’dan İktidar yetkililerine sesleniyoruz; yurtdışından birkaç tane firma tarafından ithal edilen pamuk ithalatının bir an önce durdurulmasını ve yurtiçinde üretim yapan çiftçilerin desteklenmesi çağrısında bulunuyoruz.
2-2022 yılı Mazot ve Gübre desteklemesi ödemeleri için Çiftçilere Ziraat Bankası aracılığıyla sıfır faizli kredi verilmektedir. Ama bu kredi sadece Hububat eken yani  Buğday, Arpa eken çiftçilere verilmektedir. Çiftçi demek sadece Buğday ve Arpa eken çiftçiler demek değildir. Pamuk, Mercimek ve diğer tarım ürünlerini ekenler de birer çiftçidir. Bunun için çiftçilere Ziraat Bankası aracılığıyla  verilen sıfır faizli kredinin ürün farkı gözetmeksizin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı tüm çiftçileri kapsamasını çiftçiler adına Tarım Bakanından talep ediyoruz.
3- Pamuk başta olmak üzere çiftçilere ödenen destekleme primlerinin artan girdi maliyet oranları baz alınarak arttırılmasını talep ediyoruz. Özellikle pamuk için kg başına 3 yıldır 110 kuruş destekleme ödemesi yapılmaktadır. Pamuk için verilen destekleme priminin en az beş katı olması gerekmektedir.
4-Karadeniz bölgesinde Fındığın fiyatını belirleyen Fiskobirlik var. Çayın fiyatını belirleyen Çaykur var. İlimizde Pamuğun taban fiyatını belirleyecek  bir birlik neden yok? Fıstığın taban fiyatını belirleyecek bir birlik neden yok?  Yine bölgemizde yetişen Nar olsun diğer tarım ürünleri olsun bunların taban fiyatını belirleyen birlikler neden yok? Bu ürünler ile ilgili birlikler neden kurulmuyor?
5-Çiftçilerimizin yeni bir üretim sezonuna girdiği bu günlerde Çiftçilere girdi maliyetleri olan mazot, gübre, tohum ve enerji kalemlerinden alınan vergilerden çiftçilerin muaf tutulmasını çiftçilerimiz adına iktidar yetkililerinden talep ediyoruz.
Gündeme getirdiğimiz bu konularda cumhur ittifakının milletvekilleri başta olmak üzere tüm  Şanlıurfa milletvekillerine sesleniyoruz. Bu sorunları gündeme getirmelerini, sorunları Tarım Bakanına, diğer yetkililere iletmelerini ve bu konuların takipçisi olmalarını istiyoruz.
Karakeçili sözlerini şöyle tamamladı. Gelecek Partisi olarak çiftçimizin, esnafımızın, memurumuzun, emeklilerimizin, işçimizin, gençlerimizin ve tüm vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz dedi.

GELECEK PARTİSİ ÇİFTÇİNİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ. 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
BU FAKİR İNSANLARA LÜTFEN KARIŞMAYIN
BU FAKİR İNSANLARA LÜTFEN KARIŞMAYIN