Advert

Şanlıurfa’da en az Antibiyotik yazan Hekimler ziyaret edildi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mehmet Gülüm, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ögr. Üyesi Dr. Abdullah Solmaz ve Şanlıurfa akılcı ilaç il koordinatörü Mesut Hamidanoğlu ile birlikte Şanlıurfa da akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili çalışmalarından dolayı en az Antibiyotik yazan Aile Hekimlerinden Dr. Sabri Yıldızsoy’u çalıştığı 14 no’lu Aile Sağlığı Merkezinde ziyaret ederek desteklerinden dolayı çiçek takdim edip, teşekkür etti.

1074 kez okundu.
Şanlıurfa’da en az Antibiyotik yazan Hekimler ziyaret edildi.
Advert

 

 

İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mehmet Gülüm “Özellikle grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığını unutulmamalıdır. Antimikrobiyaller yalnızca hekimin reçete ettiği durumlarda, eczacının danışmanlığında uygun dozda ve sürede kullanılmalıdır. Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı en önemli silahımız olan antibiyotiklere direnç gelişimini yavaşlatmak için antibiyotikleri akılcı kullanma konusunda toplum olarak farkındalığımızı artırmamız gerekmektedir ”dedi.

Antibiyotikler, bakterileri öldüren veya üremesini durduran ilaçlardır. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan bu ilaçlar çok büyük öneme sahiptir. Antibiyotik direnci ise bakterinin antibiyotik varlığına rağmen ölmemesi veya üremeye devam etmesi olarak ifade edilebilir. Antibiyotikler, antiviraller, antifungaller ve antiparaziterler antimikrobiyal ilaçlar olarak tanımlanmaktadır. Antimikrobiyal Direnç (AMD) ise antimikrobiyallerin varlığına rağmen bakterilerin, virüslerin, mantarların ve parazitlerin üreyebilmesi ve hastalık yapabilmesi olarak tanımlanabilir. Mevcut antimikrobiyallerin gereksiz ve/veya aşırı kullanımıyla gelişen antimikrobiyal direnç, tüm dünyanın karşı karşıya olduğu küresel bir sağlık tehdidi olup bunun sonucu olarak tedavi süreleri uzamakta, tedavi maliyetlerinde, hastalık ve ölüm oranlarında artış meydana gelmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından antibiyotik direnci ve antibiyotiklerin akılcı kullanımı konusunda farkındalık oluşturulması ve sağlık profesyonelleri, politika yapıcılar ve halk arasında iyi uygulamaların teşvik edilmesi amacı ile 2012 yılında 18 Kasım günü “Dünya Antibiyotik Farkındalık Günü” olarak belirlenmiştir. 2015 yılından itibaren 18 Kasım’ı içine alan hafta “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” olarak kabul edilmiş olup 2020 yılında bu haftanın kapsamı; antibiyotiklerin yanı sıra antiviraller, antifungaller, antiparaziterler dâhil olmak üzere tüm antimikrobiyalleri içerecek şekilde genişletilerek 18-24 Kasım tarihleri “Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası” olarak adlandırılmıştır.

Antimikrobiyal direnç ile mücadele çok sektörlü bir yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, BM Gıda ve Tarım Teşkilatı, Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı ve BM Çevre Programı oluşturduğu dörtlü ortaklık ile koordineli hareket etmektedir. “Tek Sağlık” yaklaşımı ile insan, hayvan ve bitki sağlığı, gıda ve yem üretimi ve çevre ile ilgilenen çok sayıda sektörü ve paydaşı, antimikrobiyallerin akılcı kullanımını teşvik etmeye ve direnci önleyici tedbirleri güçlendirmeye çağırmaktadır.

Dirençle mücadelede, antimikrobiyallerin akılcı kullanılmasının yanı sıra sağlık bakımı, el hijyeni gibi standart önlemleri içeren gerekli bütün enfeksiyon kontrol önlemlerinin

Şanlıurfa’da en az Antibiyotik yazan Hekimler ziyaret edildi. 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
BU FAKİR İNSANLARA LÜTFEN KARIŞMAYIN
BU FAKİR İNSANLARA LÜTFEN KARIŞMAYIN