Advert

Doğum yapacağınız hastane anne dostu mu?

Anne dostu hastanelerin amacı

985 kez okundu.
Doğum yapacağınız hastane anne dostu mu?
Advert

 

Anne dostu hastane ile anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amaçlandı. Anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik ‘Doğum Üniteleri’nin oluşturulması esas alınıyor. Normal doğumu özendirmek, müdahale oranlarını azaltmak ana hedef olarak belirlendi. Yanında uygun bir refakatçi ile gebeler kendilerini rahat, ev ortamında hissedebilmeli, hareket özgürlüğü sağlandı.

Şanlıurfa Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Alev Esercan,

Hastanemiz Türkiye'nin en çok doğum olan hastanesi olmakla beraber anne dostu unvanını almış bulunmaktayız. Sizlere ilaçsız ağrı kesici yöntemleri anlatacağım. Doğumda ucuz, uygun ulaşılabilir yöntemlerden biri olan ilaçsız yöntemler aslında çok geniş. Gördüğünüz üzere şu an sizlere yeni doğum odalarımızdan konuşuyorum. Rengimiz mor. Neden mor? Mor rengin gevşetici ve doğum ağrısını azaltıcı etkisi bulunmakta. Siz şu an göremiyorsunuz ama doğumhanemiz lavanta kokmakta. Neden Lavanta lavantanın? Tıbben doğum ağrısını ilaçsız yöntemler olarak kestiği, azalttığı kanıtlanmış. Biz neden doğum ağrısını azaltmaya yönelik işlemlerde bulunuyoruz. Çünkü doğum korkusu ve endişesi maalesef doğum ağrısını arttırabiliyor. Anne dostu hastane protokolünde ise hastanın ev ortamında ev konforunda doğurması amaçlanmıştır.

Bu yüzden çarşaflarımızın rengine kadar detayları düşündük. Özellikle de tıbbi cihazlardan uzak daha ev ortamında, hastanın refakatçisi ile beraber doğum yapabileceği müzik, masaj, gevşeme, nefes alıp verme teknikleri gibi pilates topları ile egzersiz gibi çeşitli yöntemlerle ilaçsız bir şekilde doğum ağrısını azaltmayı planlıyoruz. Çoğu hastamızın da bundan fayda gördüğünü gördük. Evet, ilaçlarımızı kullanıyoruz doğumda fakat ilaçsız yöntemler bizim için çok önemli. Hastalarımızın daha kaliteli, daha güvenilir ve daha az doğum ağrısıyla doğum yapabilmeleri için anne dostu hastane olarak tüm detayları sizler için düşündük.

Doğum yapacağınız hastane anne dostu mu? 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonluk havasında geçti
Şampiyonluk havasında geçti
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU