Advert

Başkan Kuş: Malazgirt ve Dumlupınar İstikbal Şuurumuzdur

30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, 1071 Malazgirt Zaferi ve 30 Ağustos 1922 Büyük Taarruz’un esaret kabul etmeyen asil bir milletin istikbali için yaşatılması gereken şuur olduğunu söyledi.

879 kez okundu.
Başkan Kuş: Malazgirt ve Dumlupınar İstikbal Şuurumuzdur
Advert

 

Dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olan, Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile yurdumuzu işgal eden düşman kuvvetlerinin tarifi imkânsız bir yenilgi ile vatanımızı terk ettiğini hatırlatan Başkan Kuş, mesajında şunları dile getirdi:

Her milletten vatan evladının ortak tarih bilinci, kutsal vatan toprağı, bayrak ve din uğruna tek yürek olduğu dönüm noktalarından biri, bundan yüz yıl kadar önce yurdumuzun işgal edilmeye başlamasıyla yaşanmaya başladı. Aziz milletimizin tarih boyunca gösterdiği “tek millet” olma anlayışıyla Anadolu’da başlayan Kuvayı Milliye Hareketi, milletin karşısında hiçbir gücün duramayacağını gösterirken, ülkemizin batısında yığılan düşman ordularına karşı haftalarca süren kanlı savaş, Mustafa Kemal Paşa’nın başlattığı büyük taarruzla sona ermek zorunda kaldı. 30 Ağustos 1922 günü Dumlupınar’da Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin kazanılmasıyla sonuçlanan Büyük Taarruz, 1071’de Anadolu’ya hâkim olan Sultan Muhammed Alparslan’ın “Size öyle bir vatan aldım ki, ebediyyen sizin olacaktır” sözünün tecelli ettiği unutulmaz bir hadisedir.

Var olduğu günden bu yana esaret kabul etmeyen aziz milletimiz, insanlık tarihinde dönüm noktaları sayılan hadiselere imzasını atmıştır. İşte bu hadiselerden biri de 30 Ağustos Zaferi’dir. Anadolu topraklarındaki hâkimiyetinin üzerinden 952 yıl geçtikten sonra bile düşman tehdidiyle karşı karşıya kalabilen milletimizin ebediyyen var olması için büyük bir bilinç ve şuurla yaşaması elzemdir. Bu şuur, Malazgirt ve Dumlupınar İstikbal şuurudur.

Geleceğimiz olan nesillere bu şuuru aşılamak, bin yıl geçse bile düşman tehdidiyle karşı karşıya olduğumuzu unutmamak ecdadımızın bize vasiyetidir.

Bu vasiyeti yerine getirmek adına kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramınızı tebrik ediyor, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bizlere ebediyyen vatan yapmak için mücadele eden tüm kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum.

Başkan Kuş: Malazgirt ve Dumlupınar İstikbal Şuurumuzdur 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu galibiyet eski Valimiz Salih Ayhan'a gelsin
Bu galibiyet eski Valimiz Salih Ayhan'a gelsin
ÖLEN ÇOCUĞUN SORUMLUSU İŞE BİLMEYEN ACEMİ CANKURTARANLARDIR
ÖLEN ÇOCUĞUN SORUMLUSU İŞE BİLMEYEN ACEMİ CANKURTARANLARDIR