Advert

BAŞKAN BEYAZGÜL, “GES SAYESİNDE ENERJİYE ÖDEDİĞİMİZ BEDELİ YATIRIMA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Şanlıurfa’nın güneş potansiyelini enerjiye dönüştürmek için çalışma başlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Karaköprü ilçesi Aşık Mahallesindeki tarıma elverişsiz 200 dönüm arazi üzerinde kurduğu 18 Megavat kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali ile yaklaşık 16.500 hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak. Başkan Beyazgül GES projesinin tamamlandığını ve elektrik üretiminin başladığını kaydetti.

806 kez okundu.
BAŞKAN BEYAZGÜL, “GES SAYESİNDE ENERJİYE ÖDEDİĞİMİZ BEDELİ YATIRIMA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”
Advert

 

 

Türkiye’nin en çok güneş ışınımı alan, güneşli gün sayısı en fazla illerden biri olan Şanlıurfa’da tarım yapılmaya elverişli olmayan eğimli alanlarda güneşten yararlanarak yenilenebilir enerji üretmek için çalışmalarını sürdüren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Aşık Bölgesindeki 18 megavat güce sahip GES santralini tamamladı.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün girişimleri ile yenilenebilir ve çevreci enerji sistemleriyle sadece bugünü değil, geleceği de düşünerek aynı saha içerisinde teknik ekip tarafından 603 KW ve 550 KW gücünce 2 adet Tracker (Güneş Takip Sistemli) GES projesi uygulaması da gerçekleştirildi.

 

Böylece Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin Aşık bölgesi-Şanlıurfa Temiz su Arıtma Tesisi ve Akçakale-Ceylanpınar atık su arıtma tesislerinde kurulu toplam 22,2 MW gücünde GES santrali devreye alınmış olacak. Bu santrallerin 21.5 MW’ı ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül döneminde hayata geçirildi.

 

Aşık bölgesinde kurulumu yapılan 32.760 adet 550 Watt panellerle Şanlıurfa'nın yenilenebilir enerjisine güç katacak olan GES projesi ile yıllık yaklaşık 33 milyon kWh enerji üretilmesi hedefleniyor. Böylece hem enerji maliyetlerinin düşürülmesi hem de çevreye de katkı sunulması öngörülüyor.

 

Karaköprü ilçesi sınırlarında bulunan Aşık Mahallesinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi mühendisleri ve teknik ekipleri tarafından yapılan araştırmada bölgede rüzgar hızının oldukça fazla olduğu gözlemlenerek bölgeye Başkan Beyazgül’ün talimatlarıyla “Rüzgar Ölçüm İstasyonu” kurulumu yapıldı. Rüzgâr ölçümleri yapılarak o bölgeye rüzgâr türbini (Rüzgârgülü) kurulumu yapılması planlanıyor.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül çalışmaların tamamlandığı Aşık Mahallesi GES santraline giderek teknik ekipten bilgi aldı. Başkan Beyazgül GES santralinin faaliyete girdiğini aktardı.

 

BAŞKAN BEYAZGÜL, “GES SANTRALİMİZ FAALİYETE GİRDİ”

 

Başkan Beyazgül, “ Aşık Mahallemizdeyiz. Şuan arkamızda Belediyemizce kurulan güneş panelleri bulunmaktadır. Bu güneş panellerimiz faaliyete girdi. Bu yatırımın karşılığını artık almaktayız. Hedefimiz tükettiğimiz enerjinin tamamı kadar güneş paneli kurmak ve buradan ödediğimiz aylık 100 milyon TL civarındaki enerji bedellerini karşılayarak bunu da şehrimiz için yatırıma dönüştürmektir. Bu güne kadar kuyulardan çektiğimiz su bize çok maliyetli olarak dönüyordu. Yine arıtma tesislerine pompaj ile su gönderiyorduk. Bu hizmetler de bir enerji bedeli istiyor. Şanlıurfa enerji bedeli olarak en

BAŞKAN BEYAZGÜL “GES SAYESİNDE ENERJİYE ÖDEDİĞİMİZ BEDELİ YATIRIMA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ” 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonluk havasında geçti
Şampiyonluk havasında geçti
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU