Advert

Alzheimer riskinizi azaltabilecek beslenme önerileri.

Her yılın 21 Eylül günü “Dünya Alzheimer Günü” olarak belirlenmiştir.

660 kez okundu.
Alzheimer riskinizi azaltabilecek beslenme önerileri.
Advert

 

Alzheimer ilerleyici bir hastalık olup kişiyi bakıma muhtaç hale getirir. Bu nedenle Alzheimer hastaları için kişisel bakım ve beslenme hassas konulardır.

Alzheimer olan kişilerin gerekli vitamin ve mineralleri alması sağlıkları ve rahatsızlığın gidişatını hafifletmek için gereklidir. Zira bazı besinlerin alınmaması odaklanma sorunları yaşamalarına neden olabilir.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Diyetisyen Eda Melik,

Alzheimer'dan koruma ve komplikasyonların iyileştirilmesinde Antioksidanlar, polifenoller kaliteli yağ asitleri, B12, D vitamini ve E vitamininin olumlu etkileri çalışmalarla gösterilmiştir. Sağlıklı bir beyin gelişimi için kaliteli proteinler, tam tahıllar, meyve sebzeler, kuru yemişler ve zeytinyağı tüketimi önerilmektedir. Ancak birçok Alzheimer hastasında hastalık ilerledikten sonra ciddi bir beslenme sorunu olan Malnütrisyon gelişmektedir. Malnütrisyonun gelişmesindeki en büyük sebep hastaların öğünleri unutması, iştah kaybı, tat kaybı, bulantılarının çok fazla olmasıdır. Beslenme sorunları erken fark edildiğinde oral solüsyonlarla yani yetişkin mamalarıyla hastalar desteklenmelidir.

Sağlıklı beslenelim hareketimizi arttıralım ve Alzheimer'dan korunalım.

Alzheimer riskinizi azaltabilecek beslenme önerileri. 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU FAKİR İNSANLARA LÜTFEN KARIŞMAYIN
BU FAKİR İNSANLARA LÜTFEN KARIŞMAYIN
Bu galibiyet eski Valimiz Salih Ayhan'a gelsin
Bu galibiyet eski Valimiz Salih Ayhan'a gelsin