Advert

DÜNYA ARTRİT GÜNÜ

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Doktor İbrahim Taka, Dünya Artrit Günü nedeniyle, Artrit Hastalığının önemine vurgu yaparak hastalık hakkında bilgi verdi.

971 kez okundu.
DÜNYA ARTRİT GÜNÜ
Advert

 

 

12 Ekim Dünya Artrit Günü tüm dünyada romatizma ve kas-iskelet sistemi hastalıkları hakkındaki farkındalığı arttırmak amacıyla kutlanmakta olduğu belirten  Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Doktor İbrahim Taka, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

 

“Artrit isim olarak eklem iltihabı demektir. Eklem iltihabı günümüzde milyonlarca insanı ülkemizde de yüz binlerce insanı etkileyen yıkıcı bir eklem hasarına sebep olabilen bir hastalıktır. 7'den 70'e kadar her insanda görülebilecek ve yaşamın herhangi bir anında da görülebilecek bir hastalık olduğu için buna vurgu yapmamız gerekmektedir. Ülkemizde yaklaşık %1 ile 3 arasında görülen bu hastalık erken tanı konulursa erken tedavi ile çok başarılı sonuçlar elde edilebilmekte ve bazen tamamen tedavi edilebilmektedir. Bazen çok ciddi hastalık riski oluşturabilmekle birlikte bazen de çok basit seyreden ve birkaç ilaç tedavisiyle hızlı bir şekilde gerileyebilen bir hastalık olarak bilinmektedir. Çok çeşitli hastalıklarla anılabilen bu hastalıklar günümüz teknolojisi ile çok hızlı bir şekilde tanı konulabiliyor ve hızlı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Onun için özellikle kızarıklık ısı artışı eklem ağrısı hareket kısıtlığı gibi şikayetleriniz var ise hiç beklemeden fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanlarına veya romatoloji uzmanlarına en kısa sürede başvurmanız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

DÜNYA ARTRİT GÜNÜ 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonluk havasında geçti
Şampiyonluk havasında geçti
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU