Advert

VALİ ŞILDAK: “ŞANLIURFA’DA BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM”

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak başkanlığında il ve ilçelerde yürütülen eğitim yatırımları ile uygulamaya başlanacak eğitim projeleri değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

809 kez okundu.
VALİ ŞILDAK: “ŞANLIURFA’DA BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM”
Advert

 

 

Şanlıurfa’da eğitim standartlarının yükseltilmesi için var güçleriyle çalışacaklarının altını çizen Vali Şıldak, kentte yeni bir projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Daha önce Burdur ve Balıkesir’de uygulanan; Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP)’le kentte eğitim kalitesine yeni bir parantez açacaklarını belirten Vali Şıldak, bu projede başarılı olanları ödüllendireceklerini ifade etti.

 

Valilik konferans salonunda eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Ahmet Fatih Sungur, 13 ilçe Kaymakamı, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, şube müdürleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle bir araya gelen Vali Şıldak, çok çalışacaklarını, Şanlıurfa’da eğitim seferberliği ilan ettiğini ve 24 saat eğitim için görev yapacaklarını vurguladı.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Şıldak, “İnşallah her ay bir araya geleceğiz, her ay farklı bir ilçemizde toplanacağız, ilçe müdürlerimizi oraya davet edeceğiz. Ben bu çalışmaları Burdur ve Balıkesir illerinde yaptım, yani çalışmaların 5 yıllık mazisi var, onun bir tecrübesi ve birikimi de oluştu. Yaklaşık 2 buçuk ay bir süre içerisinde burada gözlem yaptık, dinledik, her kesimle iletişim kurduk. Gördük ki Şanlıurfa’da eğitimde rakamlar devasa rakamlar. 750 bin öğrenci, 30 binin üzerinde öğretmen, 22 binin üzerinde derslik, 2 bin 546 okul rakamlarını telaffuz ettiğiniz zaman onlarca ilin toplamına denk gelen eğitim sayılarıdır bunlar. Dolayısıyla eğitim alanında yönetici olarak görev yapmak, bu süreci doğru yönetmek eksiklerini gidermek bir hayli zor. Birikmiş sorunlarımız var, bu sorunların temelinde hızlı nüfus artışı yatıyor. 25 binin üzerinde öğrenci kitlesi her yıl okullara katılıyor, yani her yıl neredeyse bir ilçe nüfusu kadar ilave bir yükle karşı karşıya kalıyoruz. Demek ki sürekli bizim dinamik şekilde yatırımlarımızı devam ettirmemiz, okul ve derslik yönünden, diğer tamamlayıcı binalar yönünden pansiyon gibi spor salonu gibi yemekhane gibi sürekli üretmemiz lazım, yatırım yapmamız lazım.” dedi.

 

“EĞİTİMDE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR”

Şanlıurfa’da eğitimde yeni dönemin başladığını anımsatan Vali Şıldak, “Bu dönemi biz bütüncül olarak görüyoruz. Bir defa temel sorunlarımızın tespiti noktasında hemfikir olduğumuz konu şu ki okul ihtiyacımız var. Ben de ilk göreve başladığım andan itibaren süreci takip ettim ve başlamış olan 55 yatırımımıza inşallah burada da görüldüğü gibi 95 okulumuzu daha ekleyerek, 150 okulumuzun başlatılmasını, yıl sonundan önce inşasına başlanması sürecini güzel bir şekilde yürütüyoruz.” diye söyledi.

 

“2024 YILI YATIRIMLAR KONUSUNDA DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

2024 yılıyla birlikte Şanlıurfa’da okul ihtiyacının büyük bir çoğunluğunun giderileceğini anımsatan Vali Şıldak, “Yatırım teklifleri konusunda bu ay içerisinde Millî Eğitim Bakanlığımıza bizzat bunları götürüp teslim edeceğiz ve takibini yapacağız. 171 okul şu haliyle bile kalsa dahi güzel bir rakam ve bunun ben çok büyük bölümünün yine 2024’de kabul göreceğini ve başlanacağını düşünüyorum. 2024 yılında biz en azından 100 okul daha yaparsak inanın yüzde 70 gibi bir oranla açıklarımızı kapatmış olacağız.” diye hatırlattı.

 

Ayrıca, Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçiliğiyle birlikte eğitimde devamsızlık sorunu olduğunu da gözlemlediklerini belirten Vali Şıldak, aileleri bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

 

“BİZZAT DENETLEMEMİZ GEREKİYOR”

Kentte devam eden eğitim yatırımlarını bizzat denetlediğini ve ilçe kaymakamları ile ilçe milli eğitim müdürlerine kendilerinin de ayda en az bir kez denetlemeleri gerektiğini ifade eden Vali Şıldak, “Biz devam eden ve başlayan bütün yatırımları yerinde görmesini ve en az ayda bir kez bizzat kaymakamlarımız tarafından ayda iki kez de ilçe müdürlerimiz tarafından denetlenmesini incelenmesini istiyoruz. Gidemediğiniz, göremediğiniz, denetlemediğiniz bir işe vakıf olamazsınız, hakimiyet

VALİ ŞILDAK: “ŞANLIURFA’DA BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM” 63urfahaber.com
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonluk havasında geçti
Şampiyonluk havasında geçti
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU