Advert

Depremde kurtarmaya giden ekip kurtarılmaya muhtaç olmuştu.

Deprem gerçeğiyle en acı bir şekilde yüzleştiğimiz ve 11 ili ciddi anlamda etkileyen 50 bin civarında kişinin hayatını kaybettiği ve 100 binin üzeri kişinin yaralandığı 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 7,7 ile 7,6 depremlerinin üzerinden bir yıl geçti.

1036 kez okundu.
Depremde kurtarmaya giden ekip kurtarılmaya muhtaç olmuştu.
Advert

 

6 Şubat depremlerinde her bir sağlık çalışanının farklı bir kahramanlık öyküsü var Şanlıurfa’dan Eyüp sabrı İstegün ve ailesi enkaz altında 7 saat sonra çıkarılmıştı.

Şanlıurfa'da Depremde ilk yıkılan binalardan biri olan Osman Ağan Apartmanı’nda 40 kişi hayatını kaybederken, 11 kişi ise yaralı olarak kurtarıldı. 40 kişinin öldüğü apartmandan yaralı olarak kurtarılan 5 kişilik İstegün ailesinden Afetzede Eyüp Sabri İstegün asrın felaketi olarak adlandırılan o geceyi anlattı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Umke personeli olarak görev yapan Afetzede Eyüp Sabri İstegün;

Şanlıurfa İl Sağlık müdürlüğünde 1997’den beridir hizmet vermekteydim. 2014 ten beri Umke de gönüllü olarak görev yapmaktayım. 2011 de Van depreminde Umke olarak görevli olarak gittim. Bu depremde kurtarmaya giden ekip bu sefer kurtarmaya muhtaç oldu. 04.15 bir sarsıntı ile uyandım.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Umke personeli Fevzi Ok;

Farklı farklı noktalarda yıkımın gerçekleştiğini duyduktan sonra İpekyol caddesinde mevcut olan bir binanın yıkıldığı ihbarıyla acil kurtarma aracımızın zaten daha önceden bütün bu şartlarda teçhizatının tam donanımlı olduğu aracımızı alarak Umke timini alarak bölgeye intikal ettik.

Umke personeli Eyüp sabrı İsteğün;

Kendim aldığım eğitimlere göre dar bir koridorum vardı. Bir metrelik dar bir koridorum. O koridorda çocuklarıma seslenerek yanıma topladım. Çökmemiz bir oldu. Daracık bir alanda bir yaşam üçgeni oluşmuş. Bizde o yaşam üçgenin içindeydik. En son bir polis arkadaş bize soba bacası gibi bir delik vardı küçücük bir delikten yanaştı bize. İyi misiniz? İyiyim dedim. El feneri ve su attılar bize merak etmeyin dedi. Ekipler gelmiş, buradalar bir çalışma yapıyorlar, yetişecekler size dedi. AFAD, UMKE, Jandarma bütün resmî kurumlar burada dedi.

Umke personeli Fevzi Ok;

Olay yerine gittiğimizde enkazın gerçekten çok büyük bir boyutta olduğu binanın yerle bir olduğunu ve hızlı bir şekilde kurtarma işlemlerine başlamıştık. O abimizin de ve ailesiyle birlikte dualar eşliğiyle tekrar aynı şekilde çalışabileceğimiz hayattan kopmadığını bizlere ses verebileceği bir anı bekliyor haldeydik.

Umke personeli Eyüp sabrı İsteğün;

Depremde kurtarmaya giden ekip kurtarılmaya muhtaç olmuştu. 63urfahaber.com
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonluk havasında geçti
Şampiyonluk havasında geçti
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU