Advert

4 Mart Dünya Obezite Günü.

Dünya genelinde birçok yerel etkinlik ve kampanya, Dünya Obezite Günü'nü kutlamak üzere düzenleniyor. Sağlık kuruluşları, okullar ve toplum liderleri, obezite konusunda farkındalığı artırmak için çeşitli etkinlikler düzenliyor ve bilgilendirme kampanyaları başlatıyor. Bu kapsamlı çabalar, bireyleri sağlıklı yaşam tarzı seçimleri konusunda bilinçlendirmek ve toplum genelinde obezitenin etkileri hakkında farkındalık yaratmak için önemli bir rol oynuyor.

831 kez okundu.
4 Mart Dünya Obezite Günü.
Advert

 

 

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü olarak Balıklıgöl platosu içerisinde ve Avm lerde obezite aracı ile halka obezite konusunda bilinçlendirmeler yapıldı.

Bu kapsamda Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Haliliye İlçe Sağlık Müdürlüğü Bamyasuyu Sağlıklı Hayat Merkezi Diyetisyen Büşra Demir,

Şanlıurfa Balıklıgöl platosunda “4-8 Mart Obezite Haftası” kapsamında halkımızı bilinçlendirmek amacıyla halkımızın vücut ölçümlerini yapmak için obezite aracımız ile burada bulunmaktayız.

Obezite aracımız içerisinde halkımızın ölçümlerini yaparken onların yağ, su, kas oranlarını hakkında bilgilendirip ihtiyaç duyulduğu takdirde Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ücretsiz diyetisyen hizmeti veren tüm ilçelerden bulunan sağlıklı hayat merkezlerine halkımızı yönlendirerek bu konuda davet ediyoruz dedi.

 

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “vücutta sağlığı bozacak ölçüde anormal veya aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanmaktadır. Vücut ağırlığının (kg) boy uzunluğunun (m) karesine bölünmesi ile hesaplanan “Beden Kütle İndeksinin 25’in üzerinde olması fazla kiloluluk, 30’un üzerinde olması ise obezite olarak değerlendirilmektedir. Fazla kiloluluk ve obezitenin nedenlerinin birçoğu önlenebilir durumlardır; temel nedeni ise tüketilen ve harcanan kalori arasındaki dengesizliktir. Fazla kilolu veya obez olmak hipertansiyon, hiperlipidemi, kalp-damar hastalıkları, inme, tip 2 diyabet, bazı kanser türleri, kas-eklem hastalıkları ve solunum sistemi hastalıkları gibi pek çok hastalık için riski arttırır.

Obezite tüm dünya ile birlikte ülkemizde de hızla artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2021 yılındaki raporuna göre 2030 yılına kadar 1 milyar insanın bu hastalıkla yaşayacağı tahmin edilmekteydi. Dünya Obezite Federasyonu’nun 2023 yılı raporunda ise2020’de yaklaşık 1 milyar kişinin (her 7 kişiden 1’i) obeziteyle yaşadığı; etkin şekilde müdahale edilemezse2035 yılında dünya genelinde 1,9 milyar kişinin (her 4 kişiden 1’i) obeziteyle yaşayacağı, dünya nüfusunun yarısının (4 milyar kişi) fazla kilolu veya obez olacağı tahmin edilmektedir. Aynı rapora göre 2020 yılında her 11 çocuktan 1’inin obez olduğu, 2035 yılına kadar %100’ün üzerinde bir artışla 400 milyon çocuğun obez olacağı öngörülüyor. Çocukluk çağı obezitesinin artış hızı daha yüksek olup; obezitenin fiziksel ve ruhsal sağlığa ek olarak akademik başarıyı da olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır. Sorun bir salgın hastalık boyutuna ulaşmasına

4 Mart Dünya Obezite Günü. 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
BU FAKİR İNSANLARA LÜTFEN KARIŞMAYIN
BU FAKİR İNSANLARA LÜTFEN KARIŞMAYIN