Advert

Herkes açıkladı Şanlıurfa Büyükşehir Neden borç açıklanmadI

31 Mart Yerel Seçimlerinin üzerinden neredeyse bir ay geçecek. El değiştiren birçok belediye borcunu açıklarken Ak Parti’den Yeniden Refah Partisi’ne geçen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi henüz borcunu açıklamadı.

975 kez okundu.
Herkes açıkladı Şanlıurfa Büyükşehir Neden borç açıklanmadI
Advert

Ahlaklı şeffaf belediyecilik prensipleriyle yola çıkan ve en yakın rakibine eski dava arkadaşına seçimde büyük fark atan Mehmet Kasım Gülpınar bir önceki yönetimin borcunu daha açıklamadı.

 

Borcunu açıklamayan bir diğer belediyelerden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bugün düzenlediği basın toplantısında belediyenin 3 milyar 345 milyon TL borcu olduğu açıkladı.Belediyelerin borcunu açıklamasından sonra gözler Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne çevrildi.

 

Belediyenin ne kadar borcu olduğunu henüz resmi kanallarla açıklanmaması kamuoyunun yanı sıra Şanlıurfa halkını da bir hayli tedirgin ediyor.

 

Bazı iddialara göre Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin yüklü miktarda borcu olduğu söyleniyor.Şanlıurfa ile aynı kaderi yaşayan ve Ak Parti'nin yönetiminde kayyum ile bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bugün borcunu açıkladı.

 

Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, 31 Mart yerel seçimleriyle sona eren 8 yıllık kayyum sürecinin Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiği borcun 3 milyar 345 milyon TL olduğunu açıkladı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda gazetecilerle bir araya geldi. Basın toplantısına başkanların yanı sıra Daimi Meclis Üyeleri Abdulkadir Güleç, Emine Akın ve Abdulselam İnceören katıldı.
Basın toplantısında konuşan Başkan Serra Bucak, Büyükşehir Belediyesi’nin 17 ilçede hizmet ürettiklerini, yoğun bir çalışma sürecine girdiklerini söyledi. Bucak, 31 Mart yerel seçimleriyle beraber belediyeyi 8 yıllık kayyum yönetiminden devralır almaz taşınır ve taşınmaz malların envanterleriyle ilgili incelemelerinin sürdüğünü kaydetti. Kısa sürede tespit ettikleri hasarı mayıs ayında gerçekleşecek meclis toplantısına taşıyacaklarını ifade eden Bucak, hukuki süreçlere dair çalışmaların da sürdüğünü söyledi.
Bucak, gelecek 5 yıl içinde, kent konseyleri ve kent danışma meclisleriyle ve kente dair çalışma yürüten herkesle bir araya geleceklerini ifade ederek, “8 yıllık kayyum sürecinde belediye hizmet binamız ve bütün çalışmalarımız başta basın olmak üzere tüm dinamiklere kapalıydı. Bu tabloyu değiştireceğiz. Belediyemizin bütün kapıları basın başta olmak üzere herkese sonuna kadar açık olacak” diye konuştu.
Bucak, basın toplantısında Büyükşehir Belediyesinin borçlarına dair açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: “Bugün itibariyle iç denetimi birimimizin tespit ettiği bir tablo var. Bundan sonraki süreçte de çalışmalarımızı yaparak siz değerli basın mensuplarıyla paylaşacağız. Büyükşehir Belediyemizin genel borç miktarı 2 milyar 438 milyon TL, DİSKİ’nin borcu ise 907 milyon TL’dir. Toplam borcumuz 3 milyar 345 milyon TL’dir”
Bucak, ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesi yapılmış ve muhasebe kayıtlarına yansıyan borcunun 3 milyar 640 milyon TL, DİSKİ’nin ise 200 milyon TL olduğunu söyledi.
Başkan Başkan Doğan Hatun ise, Büyükşehir Belediyesi’nin taşınmazlarıyla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Doğan, Büyükşehir Belediyesine ait 44 taşınmazın farklı kurumlara tahsis edildiğini tespit ettiklerini söyledi. Doğan, bu taşınmazların Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sur, Bağlar ve Kayapınar ilçe müftülükleri, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, DEDAŞ, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Çınar Kaymakamlığı’na tahsis edildiğini açıkladı.
Basın toplantısı, soruların cevaplanmasıyla sonra erdi.

Herkes açıkladı Şanlıurfa Büyükşehir Neden borç açıklanmadI 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonluk havasında geçti
Şampiyonluk havasında geçti
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU