Advert

Şanlıurfalı gazetecinin Fuarda kitaplarına sansür!

Şanlıurfalı gazeteci Barış Terkoğlu’nun kaleme aldığı bazı kitapların Kırmızı Kedi Yayınevine ait olduğu gerekçesiyle sansürlendi.

662 kez okundu.
Şanlıurfalı gazetecinin Fuarda kitaplarına sansür!
Advert

Urfalı gazeteci Barış Terkoğlu’nun Barış Pehlivan ile birlikte kaleme aldığı kitapların Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından,yaklaşan 6. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı'nda, stantlara koyulması yasaklandı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kırmızı Kedi Yayınevi'ne ait bazı kitapların stantlara konulmasını siyasi içerik taşıdıkları gerekçesiyle yasakladı.

 

17 Mayıs'ta başlayacak olan 6. Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı, sansür tartışmalarıyla gündemde. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kırmızı Kedi Yayınevi'ne ait, yazarlar Merdan Yanardağ, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Timur Soykan gibi isimlerin kitaplarını, bu eserlerin siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle fuar alanına sokmama kararı aldı. Bu kararın, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in talimatıyla alındığı öğrenildi.

 

CHP'li Yakutiye Belediye Başkan Adayı Adnan Atalay, durumu sosyal medya üzerinden duyurdu ve Belediye Başkanı Sekmen'in bu yasağı istediğini açıkladı. Atalay, belediye başkanlarının bu tür bir sansüre tepki gösterdiğini ve kendilerinin de fuara katılmayacaklarını belirtti. Atalay, "Siyasi içerikli kitapları getirmeyeceksiniz dediler. Biz de bu yüzden fuara katılmıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Atalay, konu hakkında daha da ileri giderek, eğer yasaklanan kitapları getirirlerse, belediyenin stantlarından bu kitapları kaldıracağı yönünde tehdit aldıklarını aktardı. Atalay, "Ben bunlar yasaklı yayınlar değil, yasak olan bir yayını biz zaten satmayız dedik. Bunlar siyasi içerikli değil, yazarların düşüncelerini ifade ettiği kitaplar" şeklinde konuştu

Şanlıurfalı gazetecinin Fuarda kitaplarına sansür! 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonluk havasında geçti
Şampiyonluk havasında geçti
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU