Advert

Ortopedi Uzmanından Acemi Kasaplara Uyarı

Siverek Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nde görevli Uzman Doktor Ahmer YİĞİTBAY yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla dikkatsizlik sonucu oluşabilecek kesilere karşı acemi kasaplara uyarılarda bulundu.

919 kez okundu.
Ortopedi Uzmanından Acemi Kasaplara Uyarı
Advert

 

 

Kurban Bayramı’na bir haftadan daha az bir süre kala Dr. YİĞİTBAY kurban kesiminde oluşabilecek yaralanmalara karşı bir dizi uyarılarda bulundu.

 

Kurban Bayramı’nda herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek için kurbanlık hayvanların mutlaka kendi alanında deneyimli kişiler tarafından kesilmesini ifade eden Dr. YİĞİTBAY, yaptığı açıklamada; ‘Kurban Bayramı nedeniyle özellikle acemi kasapların yaptığı kesimlerde el ve el bileği kesileri sık görülmektedir. Ayrıca hayvan tepmesi sonucu uzuvlarda kırıklar görülebilmektedir. Bu tarz yaralanmaları önlemek için kurbanlık hayvanlar mutlaka profesyonel bir ekip tarafından kesilmelidir’ dedi.

 

Kesi Olan Yer Temiz Bir Suyla Yıkanmalı

 

Kesi durumunda sağlık kuruluşuna başvurana kadar yeri yerinin temiz bir suyla yıkanası ve temiz bir örtü ile kapatılması gerektiğini ifade eden Dr. YİĞİTBAY; ‘ Özellikle aktif kanamanın olduğu uzuvda yara yerine temiz bir bezle kompresyon uygulanmalı ve kesi olan ekstremite kalp hizasından yukarı alınarak ivedilikle sağlık kurululuna başvurulmalıdır’ dedi.

 

Kopan Uzuvlar Mutlaka Buzlu Torbanmaya Konmalı

 

‘Kurban kesimi sırasında uzuv kopmaları da görülebilmektedir. Uzuv kopması durumunda da yara yeri yıkanıp temiz bir bezle sarılmalı, kopan uzuv parçası temiz bir beze sarılarak buz ile kaplı bir poşete konmalı ve acil olarak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.’

 

Kesi Yerlerine Toprak, Tütün Gibi Şeyler Asla Sürülmeme

 

Özellikle damar yaralanması olan hastalarda aktif kanamayı durdurmak için yara yerine asla toprak, tütün, diş macunu, kül gibi maddelerin sürülmemesi gerektiğini ifade eden Dr. YİĞİTBAY; eğer yara yerine yukarıda bahsettiğimiz şeyler sürülürse, yara yeri enfeksiyonu sonucu ekstremite kaybı hatta ölüm bile görülebileceğini ifade etti.

Ortopedi Uzmanından Acemi Kasaplara Uyarı 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonluk havasında geçti
Şampiyonluk havasında geçti
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU