Advert

Şanlıurfa' Karakeçi köyü karantinaya alındı!

Şanlıurfa’da başıboş köpeklerin ısırdığı vatandaşlar kuduz olmaya devam ederken kırsal bir mahalle resmen karantinaya alındı.

1009 kez okundu.
Şanlıurfa' Karakeçi köyü karantinaya alındı!
Advert

Geçen hafta Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağılı Karakeçi köyünde bir hayvanın şüpheli hareketleri fark edilerek veteriner hekimlere haber verildi. Yapılan incelemeler sonucunda hayvanda kuduz virüsüne rastlanıldı. Benzer şekilde Sumaklı Köyünde de bir başka vakada aynı teşhis konuldu. 

 

Karantina kapsamında, her iki köyde de hayvan hareketleri durduruldu. Köy giriş ve çıkışları kontrol altına alınarak, dışarıdan hayvan girişi ve çıkışı yasaklandı. Aynı zamanda bölgede yaşayan insanların da köy dışına çıkmamaları yönünde uyarılar yapıldı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, köylerdeki tüm hayvanların sağlık kontrollerini yaparak gerekli aşılamaları başlattı.

 

Yetkililer, köy halkını kuduz hakkında bilgilendirme çalışmalarına da başladı. Kuduzun belirtileri, bulaşma yolları ve alınması gereken önlemler konusunda eğitimler verildi. Özellikle evcil hayvan sahiplerine, hayvanlarını aşılatmaları ve yabani hayvanlarla temasından kaçınmaları gerektiği vurgulandı.

 

Kuduz vakalarının yayılmasını önlemek amacıyla köylerde düzenli olarak sağlık taramaları ve denetimler yapılmaya devam edecek. Ayrıca, köylere yakın bölgelerdeki diğer yerleşim yerlerinde de olası kuduz vakalarına karşı önlemler alındı.

Şanlıurfa' Karakeçi köyü karantinaya alındı! 63URFAHABER.COM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şampiyonluk havasında geçti
Şampiyonluk havasında geçti
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU