Advert

VALİ ŞILDAK 4 AYLIK BİLANÇOYU PAYLAŞTI

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak asayiş ve güvenlik konularında basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.

1013 kez okundu.
VALİ ŞILDAK 4 AYLIK BİLANÇOYU PAYLAŞTI
Advert

Valilik konferans salonunda düzenlenen toplantıda ilk olarak Pençe Kilit Harekâtı bölgesinde şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dileyen Vali Şıldak, basın bilgilendirme toplantılarını belirli aralıklarla gerçekleştireceklerini belirtti.

 

Şanlıurfa’nın Türkiye’nin en kritik ve hassas bölgelerinden birinde yer aldığını hatırlatan Vali Şıldak, kentin 221 kilometrelik sınır hattına sahip olduğunu belirterek, güvenliğin her zaman ön planda olması için hatasız çalışmaları gerektiğini söyledi.

 

VALİ ŞILDAK ŞANLIURFA’DA SON 4 AYDA ELE GEÇİRİLEN UYUŞTURUCU MADDELERİ AÇIKLADI

25 Ağustos-25 Aralık 2023 tarihleri arasındaki uyuşturucu ile mücadeleye yönelik istatistikleri açıklayan Vali Şıldak, “Uyuşturucu toplumları zehirleyen, ülkemizde de özellikle gençlerimizi hedef alan ve ilimizde kendini bilen, sağduyulu, vatan sevgisi ile dolu sokaktaki her vatandaşımızın en çok yakındığı konulardan biri olarak bizim de özellikle yoğunlaştığımız, mücadele verdiğimiz alanların başında geliyor. Bağımlılıkla ve uyuşturucu ile mücadele konusunda gerek narkotik birimlerimiz gerekse bütün polisimiz ve jandarmamız üstün bir gayretle çalışıyor. Bu çalışmanın, odaklanmanın ve yoğunlaşmanın sonuçlarını rakamlara da yansıttık Allah'a şükürler olsun. Geçen yıl aynı dönemde skunk yakalaması 428 kilogram iken bu yıl bin 669 kilogram gibi yüzde 390'lık bir artışla rekor seviyede oldu. Ben güvenlik birimlerimizi özellikle bu başarılı sonuçtan dolayı tebrik ediyorum” dedi.

 

Son yıllarda dünya ölçeğinde ve ülkemizde hayatları karartan en etkili uyuşturucu maddelerden biri olan metamfetamin yakalamalarına da değinen Vali Şıldak, “Geçen yılki yakalamamız 21 kilogramken bu yıl yüzde 95'lik bir artışla 41 kilogram ile sonuç almışız. Bonzai geçen yıl 645 gram gibi küçük bir miktar iken bu yıl 3 kilogramın üzerinde bir rakam elde etmişiz ve yüzde 368'lik bir artış söz konusudur. Hint keneviri konusunda ise özellikle jandarmamızın yaptığı çalışmalarla, bu yıl rekor seviyede yakalamayla 161 bin 796 kök hint keneviri ele geçirildi. Bu, geçen yıla göre yüzde 3 bin 596'lık bir artış demek oluyor. Geçen yıl yakalanan miktar ise 4 bin 378 adet. Sentetik hap konusunda da rekor seviyede yakalamayla 4 aylık sürede geçen yıl 8 bin 275 olan rakam bu yıl 135 bin 864'e ulaşmış durumda. En kolay bulunan, en ucuza elde edilen bu sentetik haplardaki artış oranımız bin 542’dir. Bu yakalamalar olurken gözaltına alınan ve tutuklanan kişiler, şüpheliler, zehir tacirlerine baktığımızda gözaltına alınan uyuşturucu ticareti yapan kişi sayısının 607’den 726’a yükselerek yüzde 21 artış gösterdiğini ve tutuklanan kişi sayısının ise 241’den bu yıl 324’e yükselerek yüzde 34’lük bir artış gösterdiğini de ifade ediyorum. Bu mücadelenin artarak devam edeceği noktasında bütün kamuoyumuzun bilgisinin olmasını da özellikle istiyorum.” diye ifade etti.

 

VALİ ŞILDAK; HIRSIZLIKLAR KONUSUNDA DA İYİYE GİDEN BİR SÜREÇ VAR

Sürdürülen çalışmalarla Şanlıurfa’da geçen yıla oranla hırsızlık konusunda azalma olduğuna dikkat çeken Vali Şıldak, “Asayiş suçları ile ilgili, özellikle hırsızlıklar konusunda da iyiye giden bir süreç var. Geçen yıl 2 bin 842 olan hırsızlık olayı sayımız ilimiz genelinde 2 bin 56’ya düşmüştür. Yüzde 28’lik bir düşüş ve iyileşme olduğunu da memnuniyetle ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

TRAFİK DENETİMLERİ YOĞUNLAŞTIRILDI

Toplantıda trafik düzenlemeleri ve denetimler konusunda da bilgiler aktaran Vali Şıldak, “Trafik kazaları konusunda bildiğiniz gibi son derece duyarlıyız. Trafikte her yıl çok sayıda insanımızı trafik terörüne kurban veriyoruz. Bunun kat kat üstünde de insanımız yaralanıyor, engelli olarak hayatına devam etmek zorunda kalıyor, yuvalar gerçekten yıkılıyor. Trafik kazalarında maalesef artış var. Şanlıurfa'da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15’lik bir artışla karşı karşıyayız. Geçen yıl bin 507 olan kaza sayısı bu yıl bin 731 olarak gerçekleşmiştir” diye konuştu.

VALİ ŞILDAK 4 AYLIK BİLANÇOYU PAYLAŞTI 63urfahaber.com
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
GAZETECİLER KARAKÖPRÜ’DE BULUŞTU
BU FAKİR İNSANLARA LÜTFEN KARIŞMAYIN
BU FAKİR İNSANLARA LÜTFEN KARIŞMAYIN