Advert
Advert
FAZLA MÜTEVAZİ OLMAK KAREKTERİNİZİ ZEDELER
MURAT KÜÇÜK

FAZLA MÜTEVAZİ OLMAK KAREKTERİNİZİ ZEDELER

Bu içerik 451 kez okundu.

Adamın biri bayramlaşmak için gittiği köy kıraathanesinde, başta köy muhtarı olmak üzere, birçok akrabasını ve arkadaşıyla buluşma ve bayramlaşma fırsatı buldu.

Buldu bulmasına ama, dededen, babadan kalma, bir alışkanlığını da yanında her zaman bulunduruyordu; oda aşırı mütevazilik alışkanlığı.

Çocukla çocuklaşmak bir yana, kendisini hiç ağırdan satmıyor, kendi kişilik değerlerini de ayaklar altına alırcasına bir tavır takınıyor, ailesini dahi kendi çevresinde sırf acındırma niyetinde olduğunda dolayı, çevrenin gözünde de zaten değersizleşmiş bir aile yapısına sahip olan bu adam, artık hayatının son demlerini, ailesini şikâyet etme hevesinde yaşamını sürdürmektedir.

Tabi sözüm ona, kendi değerlerini ezen, alemde değersizleştiren bu adam, yalnız değildir, biricik eşi de bu duruma sessiz kalmak bir yana oda ailenin içinde tüm olayları haber etme ve çevresine servis etme derdinde.

 İkisinde hesaba katmadığı çok önemli bir gerçeği de kavramamış oluyorlar; oda çevreninde artık onlara ve ailesine tepeden baktığı gerçeği ve hesaba almama yazgısı…

Bizler mütevaziliği, ezilmekle eş tuttuğumuz sürece, kaybedeceğiz ve değersiz insanların ağzında palavra ve basit söylemlerine maruz kalacağımız bir gerçektir.

Basitleştiğiniz zaman, yaptığınız iyilikler sanki sizin görevinizmiş gibi algılanacak, dargınlığınızda küstahlık olarak anlamlandırılacaktır.

Yani, değer önce ailede başlar, aileniz size değer vermedikçe, başkaları sizi ezmekten geri durmayacaktır.

Onlar için siz artık dedi kodu argümanı olacaksınız ve sizde gerekli tavrı koymadığınız sürece, böyle süreç devam edecektir.

Zaten tepeden ve aile çevresinden sizi değersizleştirme davranışında bulunan aile bireyleri, çevreye zaten pek bir şey bırakmamış oluyor.

Bir baba, bir anne düşünün, ya da aile bireyleri, birbirlerinin fikrine saygılı, alınan kararlarda hep birlik ve beraberlik olgusunun zirve yaptığı bir ortam, dünyanın en güzel ortamıdır, en güzel limanıdır.

Özet olarak itibar kazanmak istiyorsanız, hem büyük ailenize hem de kendi çekirdek ailenize değer verin, o zaman göreceksiniz, sizde değer kazanacaksınız…

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Amatör takımlarının çilesi ne zaman bitecek?
Amatör takımlarının çilesi ne zaman bitecek?
Şanlıurfaspor ligi galibiyet ile sonuçlandırdı
Şanlıurfaspor ligi galibiyet ile sonuçlandırdı